| Alex0000 a întrebat:

Am spina bifida? Adica, eu asa cred, acum 7-8 luni ma durea ingrozitor coloana vertebrala si nu puteam sa ma aplec/sa stau drept, nu ma mai duruse pana atunci. De la un timp, incepusem la scoala sa alerg/joc fotbal, si nu ma mai durea asa rau. Sa revenim, acum 7 luni, am fost la medic si mi-au facut o radiografie, in care imi spuneau ca am coloana stramba(in sensul ca, e indreptata intr-o parte, si nu-i da muschiului voie sa creasca), si mi-au spus ca aceasta "dereglare a coloanei" este din nastere. Dupa o alta radiografie la picioare, mi-au spus ca am un picior mai mare decat celalalt, si asta face ca, coloana sa fie stramba. Asa ca mi-au pus un fel de suport in + incaltamintei pentru a echilibra ambele picioare la acelasi nivel. Acum, in prezent, nu stiu cum sa va spun, ma simt cam ciudat, in sensul ca, imi troznesc oasele foarte tare, si foarte des, in toate partile corpului straight face(asa imi trozneau si inainte, dar niciodata ca acum). As putea spune ca, daca vreau sa mi le troznesc, mi le troznesc pe loc! Iar cand incerc sa misc ambele maini in partea incheieturii, imi troznesc(mereu), si ma dor foarte rau. Si la fel cu picioarele, daca incerc sa fac bicicleta, stiti voi la ce ma refer, pai, imi troznesc aproape la fiecare "pedalare in aer". Sa fie asta din cauza ca sunt slab?(mananc foarte mult, nu stiu de ce-s slab) Adica, am 47-48 kg(poate 50), 15 ani. Si de aici am venit cu spina bifida... se mai poate face ceva? Aaa am uitat sa va spun, acum 3 luni, mi-au aratat cateva exercitii la spital de reabilitare a coloanei, si am facut si fac zi de zi, si degeaba;(. Se mai poate face ceva? O sa raman cu defectul asta pe viata? O sa fiu slab pe viata? M-as putea duce la sala macar?
Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| microsedd a răspuns:

Salut Alex ce pot eu sa iti zic este ca nu ai spina bifida, care este o malformatie congenitala care se manifesta destul de sever in anumite forme ale ei(cele mai grave) sau in forma mai usoara nu are nici un fel de simptome si copilul se dezvolta normal. problema ta este cauzata cel mai probabil de defectul pe care il ai la picior care nefiind descoperit pana la varsta asta a dus la o dezvoltare vicioasa a intregului sistem osos, inclusiv coloana ta vertebrala care se pare ca a dezvoltat o scolioza. faptul ca te simti ciudat si inconfortabil se datoreaza faptului ca se incearca corectarea defectului pe care tu il ai si din cauza ca tot sistemul tau osos s-a format dupa cum era conformatia ta inainte de a se incerca corectia acum apare o configuratie noua la care toate articulatiile tale trebuie sa se acomodeze ele in acelasi timp pierzandu-si contactul pe care il aveau inainte si pe care acum trebuie sa il restabileasca dar intr-o alta forma, asta explica de ce iti troznesc asa articulatiile. exercitiile acelea pe care te-au invatat sa le faci la spital pentru coloana sunt menite sa fie facute pe o perioada de cel putin 6 luni 1an de aceea deocamdata nu se vad rezultatele (care de fapt se vor vedea la radiografie). iar durerile pe care le-ai acuzat au fost cauzate de vreo solicitare mai intensa a coloanei care avand deja un defect a ales sa "protesteze" si te-a durut, poate nu ti-ai dat seama pe moment dar poate vreun sport sau ceva asemanator a cauzat-o. deocamdata eu zic ca este bine sa te concentrezi mai mult pe exercitiile pe care te-au invatat cei de la spital fiindca la sala deocamdata daca iti lucrezi de capul tau anumite grupe de muschi este posibil sa iti faci mai mult rau si progresul pe care l-ai facut pana acum cu exercitiile pe care zici ca le-ai facut chiar daca ti se pare ca au fost degeaba s-ar putea duce pe apa sambetei. sper ca ti-a fost de ajutor informatia, sa auzim de bine