| Jager a întrebat:

Salut.
Am stat 5 zile in spital si am facut tratament cu penicilina si cortizon + niste pastile pentru tuse deoarece am avut pneumonie.
A fost o pneumonie usoara, am avut doar tuse seaca, destul de des (la fiecare 20-30 sec tuseam), dar fara febra, fara alte dureri sau neplaceri. Ma simteam ca de obicei, doar ca tuseam.

Luni am iesit, pe biletul de externare scrie ca sunt vindecat. Acum mai am o tuse usoara, rara, productiva.
Voiam sa stiu:
1) Pot fuma? (mai rar ca de obicei,. totusi)
2) Se poate reintoarce pneumonia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

1. Nu deocamdata. Macar inca 3 luni, desi de preferat 6 va trebui sa nu fumezi.
2. Da, daca fumezi, daca stai in frig, daca nu te alimentezi corect

| cristi202 a răspuns (pentru Brigaela):

Dupa cum intreaba, 3 luni sigur i se vor parea mult. 6 luni va fi chinuitor. happy

| Brigaela a răspuns (pentru cristi202):

Stiu, dar e important

| cristi202 a răspuns (pentru Brigaela):

Stiu si eu ca fumatul poate avea efecte tragice asupra plaminilor lui abia vindecati. Dar, cand esti prins de el, e greu sa stai fara.

| Brigaela a răspuns (pentru cristi202):

Stiu, e foarte greu

| Jager explică (pentru Brigaela):

Macar 5 tigari pe zi pot?

| Brigaela a răspuns (pentru Jager):

Eu nu iti interzic nimic, dar cred ca si o tigara la 5 zile e enorm de mult in situatia ta. Mai degraba o tigara pe luna, daca nu te poti abtine, desi ar fi de 100 de ori mai bine ca macar 3 luni sa nu tragi nici macar un fum. Si sincer, ca fost bolnav de pneumonie, nu ar trebui sa mai fumezi niciodata in viata ta 5 tigari pe zi, e foarte mult, tot ce depaseste 3 tigari pe zi te expune la complicatii pe termen lung.