| Andrei12qw a întrebat:

Am suferit o plaga la mana între degetul arătător și mijlociu, degetul arătător mi-e pe jumate amortit dar doctorul mi-a spus ca-si va reveni în timp, ceea ce vreau sa stiu e daca dupa scoaterea firelor voi putea folosi mana la fel de bine, flexia degetelor, nu am tendoane sau muschi tăiați, mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cksihja a răspuns:

După ce îți scot firele trebuie să aștepți să se vindece complet rana, până atunci rana s-a lipit dar nu s-a vindecat complet, poți mișca mâna dar nu poți forța căci riști să se deschidă rana. După ce se vindecă poți utiliza mâna normal.
2 săptămâni sunt un fel de standard, până atunci ar trebui să se vindece, însă există și răni care se vindecă mai greu.

2 răspunsuri:
| Cksihja a răspuns:

La început va fi oarecum greu sau de fapt ciudat dar după un timp vei putea folosi mâna normal.

| Andrei12qw explică (pentru Cksihja):

Dacă sâmbătă imi va scoate firele, cam in 2 săptămâni imi voi putea folosi mana la parametri normali?

| Cksihja a răspuns (pentru Andrei12qw):

După ce îți scot firele trebuie să aștepți să se vindece complet rana, până atunci rana s-a lipit dar nu s-a vindecat complet, poți mișca mâna dar nu poți forța căci riști să se deschidă rana. După ce se vindecă poți utiliza mâna normal.
2 săptămâni sunt un fel de standard, până atunci ar trebui să se vindece, însă există și răni care se vindecă mai greu.