| Killer1235 a întrebat:

Salut, am tulburari de anxietate sociala, ce as putea sa fac in privinta asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sa-ti schimbi stilul de viata si te poti vindeca.
Anxietatea apare in urma mai multor factori:
- lipsa soarelui - care produce vitamina D, un hormon vital corpului, creierului si organelor interne
- lipsa somnului de noapte, in special cel dintre orele 10 si 2 noaptea, cand se produc 2 hormoni vitali creieurlui (melatonina si serotonina). Aici culcarea este obligatorie la ora 10, ca sa se poate produce acesti hormoni.
- hrana nesanataosa (saraca in vitamine si minerale, luate din legume si fructe)
Toate acestea deficiente, pe un timp indelungat, duc la depresie, axietate, paranoia, schizophrenia, diabet si alte boli psihice.

Daca incetezi chiar azi si iti schimbi stilul de viata si de masa, in cateva luni, situatia ta se va imbunatatii.
Mananca hrana sanatoasa, cu multe fructe proaspete, legume, carne si bea 2 litri de pa pe zi.
Iesi in fiecare zi la plimbare pe soare, ca sa se produca vitamina D!
Socializeaza cu prietenii si relaxeaza-te ca sa inveti a te bucura de viata si a elimina stresul, depresia si anxietatea.
Culca-te in fiecare zi la ora 10, ca cei doi hormoni mentionati mai sus, sa se produca, pentru ca creierul tau sa poate functiona normal si sa nu ajungi la boli psihice grave.

Evident, poti consulta un psihiatru dar iti va da pastile, care te vor blegii si tine adormit, iar anxietatea va continua sa existe, fiindca medicul trateaza efectul, nu cauza care produce anxietatea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa mergi la un specialist

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Să consulti un psiholog, nu e ceva rușinos, ține de sănătatea ta!

| EliseiDenis18 a răspuns:

Să consulți un psiholog