| AlexDorinel a întrebat:

Salut,am un dinte definitiv pe care l-am plombat acum 5 ani si in ultimul an mi s-au rupt de 3 ori mici franturi din dinte(nu din plomba). Plomba a ramas intacta, dar bucata de dinte s-a cariat si s-a tot rupt.

As putea sa scot dintele si sa raman fara dinte toata viata sau ce se poate face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce se poate face cu acel dinte decide un medic stomatolog. De exemplu se poate pune peste dinte metal. Se poate scoate dintele și implanta altul în loc, dacă maxilarul este sănătos. Se poate fixa o lucrare dentară care să se sprijine pe dinții alăturați, și să pună un dinte artificial, din diverse materiale în locul celui lipsă, după extracție.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate ai lipsa de calciu
Cum adica sa se rupa din dinte?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Chiar daca il scoate va pune ceva in loc