| George12356456 a întrebat:

Am varsta de 16 ani si transpir foarte tare (la palme, talpi si subraț). Ce as putea sa fac sa scap de această problemă foarte jenantă?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| WhiteLife a răspuns:

Nici la mine nu a mers Transpiblock. De aproape un an folosesc Odaban comandat de pe site-ul oficial, chiar își face efectul, însă s-ar putea sa aibă reacții adverse. Încerc sa ma dau doar în zilele de școală ca sa se aeriseasca pielea. Un tub m-a ținut cam 9-10 luni ținând cont ca atunci când ma dau ma dau în fiecare zi (deci nu o data la 2 zile cum scrie pe instrucțiuni ca la mine nu tine efectul 2 zile). Mai era un tratament de la Vichy care a mers, un ser antiperspirant de 48 de ore, dar era mai complicat de folosit și costa mai scump (un tub era vreo 30-40 de lei și ma țineau 2 săptămâni). Am înțeles ca cei de la Vichy au mai multe variante și tratamente, incearca din astea mai ușoare, poate se rezolva.

5 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Sa mergi la medicul de familie si sa te consulte si sa va prescrie o reteta cu medicamente! Poate ca ai o cadere de calciu sau lipsa de calciu! (CALCEMIE)

| WhiteLife a răspuns:

Este posibil sa suferi de hiperhidroza (poti cauta mai multe detalii pe net). Insa in spate poate fi o cauza mai grava, cum ar fi lipsa de calciu, diabet, o dieta necorespunzatoare etc. Iti recomand sa te duci la dermatolog. Mie mi-a prescris

http://www.plantextrakt.ro/......tris-mg-d1

Pentru ca de cele mai multe ori e pe baza nervoasa, esti mai stresat decat trebuie si din cauza asta grandele tale secreta mai multa transpiratie decat trebuie. In cazul in care nu se rezolva, poti incerca sa tai dintr-o bluza care nu-ti mai trebuie niste bucati si sa le pui la subrat pe dedesubt de bluza pe care o porti sa nu se vada. Poti incerca sa te dai cu pudra de talc, sa te speli cu apa cu lamaie, cu apa cu bicarbonat de sodiu... La mine nu a mers nicio varianta din astea, asa ca am incercat un antiperspirant foarte puternic, cum ar fi perspirex, odaban, maxim etc. Problema nu e la pret, pentru ca tin mult, ci ca blocheaza glandele si in timp (la femei) pot duce la cancer de san.

| George12356456 explică (pentru WhiteLife):

Da cred ca este pe baza de strez, eu am incercat transpiblock care nu a dat aproape niciun rezultat, la fel si pudra de talc...tu pana la urma cum ai scapat de problema asta?

| WhiteLife a răspuns (pentru George12356456):

Nici la mine nu a mers Transpiblock. De aproape un an folosesc Odaban comandat de pe site-ul oficial, chiar își face efectul, însă s-ar putea sa aibă reacții adverse. Încerc sa ma dau doar în zilele de școală ca sa se aeriseasca pielea. Un tub m-a ținut cam 9-10 luni ținând cont ca atunci când ma dau ma dau în fiecare zi (deci nu o data la 2 zile cum scrie pe instrucțiuni ca la mine nu tine efectul 2 zile). Mai era un tratament de la Vichy care a mers, un ser antiperspirant de 48 de ore, dar era mai complicat de folosit și costa mai scump (un tub era vreo 30-40 de lei și ma țineau 2 săptămâni). Am înțeles ca cei de la Vichy au mai multe variante și tratamente, incearca din astea mai ușoare, poate se rezolva.

| Porcusorul a răspuns:

Sansele ca tu sa ai aceasta problema si sa nu fi obez sau macar supraponderal sunt atat de mici incat indraznesc sa-ti dau urmatorul sfat: slabeste. Si sa porti haine de cea mai buna calitate pentru a evita petele vizibile de transpiratie.

| George12356456 explică (pentru Porcusorul):

Nu sunt supraponderal, e o chestie de psihic zic eu, foarte deranjanta.