| anonim_4396 a întrebat:

Am vizitat un om care avea un caine primit de la noi. Era vesel, nu latra, m-am jucat cu el, si la un moment dat cand a sarit pe mine, intentionat sau nu, m-a intepat cu coltii pe picior. Cainele are in genetica sa muste din spate, deoarece si tatal lui face asa.Sunt doua intepaturi, care nu au sangerat si sunt foarte mici, una aproape inexistenta. Eu cred ca se juca, pentru ca dupa incident era foarte prietenos. Sunt ceva sanse ca intepatura sa fie periculoasa pentru sanatate? Cainele nu are mai mult de 1 an. Specific ca nu am posibilitatea sa merg la spital sau altele cateva zile. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| BroascaCuElice a răspuns:

Nu e periculoasa

| WaterDrop a răspuns:

Cainii turbati sunt cei mai prietenosi, nu latra, nu se comporta ciudat, doar musca atunci cand nu te astepti.Mergi la spital.

| demifcm77 a răspuns (pentru WaterDrop):

Pai se juca. ne cunoastem de cand avea 1 saptamana

| KillaNoFilla a răspuns:

Daca e vaccinat poti sa stai linistit.

| tehno125482 a răspuns:

Frate vezi!
daca cainele are vreo boala, bacterie sau virus ai putea muri!
fa-ti timp sa mergi la spital!
sper sa imi asculti sfatul!

| demifcm77 a răspuns (pentru tehno125482):

Am citit ca daca, cainele chiar are turbare(rabiola) in 10 zile ar trebui sa moara. Plus ca eu am vaccin antitetanous, iar cainele are un vaccin, care cica e primul vaccin pentru caini mici. Iar intepatura e foarte mica, fara sange sau durere sau vanataie. Ce recomandati?

| Tuca_Cosmin_1999 a răspuns:

Cainele se juca nu si-a dat seama si daca sa te duci la spital nu pentru ca nu e de pe strada sa aiba microbi