| NoName321028 a întrebat:

Salut! Are ceva daca in unele zile ma spal de 3-4 ori pe dinti? Ma spal corect pe dinti (adica nu imi,, frec" dintii, pun periuta la 45 grade de gingie etc.)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| autodidact a răspuns:

Dintii se spala de 2-3 ori pe zi, ideal dupa cele trei mese ale zilei si realizand acest lucru cat mai corect posibil, alocand cel putin 2 minute acestei activitati absolut necesare. Faptul ca ii speli de 4, 5 sau zece ori pe zi din exces de zel, asta nu inseamna ca vei avea dinti mai sanatosi. Periajul corect al danturii de 2-3 ori pe zi, schimbarea periutei la 2-3 luni, utilizarea unei paste de dinti de buna calitate, eventual una cu ingrediente naturale, o alimentatie bogata in vitamine, fara sau cu limitari in privinta dulciurilor, bauturilor carbogazoase, un stil de viata fara stres si fara fumat, acesta din urma afectand dantura, e drept, dupa o perioada mai lunga de timp, 10-15 ani, sunt cateva variabile care asigura o dantura sanatoasa. Legat de fumat, cunosc cazurile unor amici care dupa 15-20 de ani de fumat continuu, au dantura (indeosebi canini si incisivi) tandari tocmai din cauza fumatului, combinata cu o ingrijire defectuoasa a acesteia. Daca te speli de 50 de ori pe zi, nu vei avea o dantura mai sanatoasa. De 2-3 ori pe zi cu simt de raspundere, aceasta este regula de aur.

11 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Mda, o să fii prea frumos pentru noi

| Frank51 a răspuns:

Nu se pune la 45 grade.

Se freacă cu mișcări circulatorii, jumătate din periuță trebuie să fie la baza dintelui și jumătate peste gingie, și gingia trebuie frecata cu mișcări circulatorii. Frecvența spalarilor este irelevanta, dacă nu se pune presiune mare și dinții sunt sănătoși.

| Furnicuta000 a răspuns:

Macar spala-te cu o periuta foarte moale ca sa nu iti agresezi rau gingiile si dintii. Cea mai moale si mai buna periuta pe care am gasit-o in magazine e cea de la Parodontax. E rosie si costa in jur de 10 lei, o gasesti la Mega si alte magazine

| Sophieka a răspuns:

Nu este nicio problema sa te speli de 3-4 ori pe zi. Si eu ma spal de 3-4 ori pe zi, pentru ca nu am mese regulate, si mai ales dupa ce mananci dulce, este bine sa iti cureti dintii, pentru ca dulciurile sunt un mare factor al dezvoltarii cariilor.

Spala-te de cate ori simti tu nevoia.

| Ava1231 a răspuns:

Nu are nimic.
Doar banuiesc ca te speli dupa mese, nu asa aiurea din senin.
Daca ai dinti "cu probleme"( in sensul ca se cariaza usor) e indicat sa ai o grija mai mare de ei.
Doar sa nu fie miscari foarte bruste care sa deterioreze smalțul si ar fi bine sa nu te speli chiar imediat dupa masa ci sa astept 20-30 de minute dupa ce ai mancat. Ca in acel interval de timp smaltul e sensibil.

| NoName321028 explică (pentru Ava1231):

Ok mulțumesc! Eu am o problema cu dintii de când eram mic, se cariaza foarte repede. Nu stiu de ce. Ma spalam dupa fiecare masa dar nu stiam ca trebuie dupa 20 30 min. Mulțumesc pentru sfat

| Ava1231 a răspuns (pentru NoName321028):

-Daca nu folosesti ata dentara deja, ar trebui sa iti cumperi. E usor de folosit si relativ ieftina si foarte eficienta intrucat previne cariile dintre dinti.

-Am vazut ca cineva a scris sa folosesti periuta cu perii moi. Eu as zice mai bine una cu perii medii. Eu personal am folosit cu perii moi si am observat ca nu prea curata dintii. Mediu zic ca e cel mai ok, asa recomanda si dentistii.

- Chiar daca nu te poti spala dupa fiecare masa pe dinți, incearca sa clatesti bine si sa indepartezi resturile de fiecare data dupa ce mananci ceva oricat de banal ar fi, deoarece orice sta pe dinti provoaca eroziune si apoi carii.

-Schimba periuta o data pe luna chiar daca se zice la 2-3 luni. cu cat o folosesti mai mult cu atat se deterioreaza si devine mai ineficienta.

Si eu am avut probleme cu cariile si stiu ca e super nasol. Din pacate unii nu sunt la fel de norocosi precum altii, dar o igiena buna clar va îmbunătăți situatia.
Numai bine.

| NoName321028 explică (pentru Ava1231):

Mulțumesc! Daca nu te supara întrebare mea cat carii ai avut și de la ce varsta a început sa iti apara?

| Ava1231 a răspuns (pentru NoName321028):

Pai au inceput sa imi apara de la 12 ani.(acum am 20)
Cate? Pai la fiecare masea laughing doar dintii din fata si maselele de minte au scapat nevatamate.

| NoName321028 explică (pentru Ava1231):

Imi pare rău de tine. Eu stau un pic mai binisor mai am vreo 6-7 masele care inca nu au carii. Dar in schimb pe cei 2 dinti din fata am plombe pentru ca am avut probleme cu smalțul si s-a macinat.winking

| Rihanna20B a răspuns:

Spală-te putoare!