| Imcatalinmarius a întrebat:

Salut, are ceva daca ma spal cu sapun lichid de maini pe față si pe par? Stiu ca suna ciudat dar am observat ca usuca foarte bine si poate scap de cosuri ca am foarte multe, in jur de 60 l-am numarat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Zuzu1991 a răspuns:

Din cate am inteles e o chestie FOARTE buna, dar am prins din geseala o jmecherie cu spalatul fetei cu sapun, cica nu e bine deloc sa o faci seara inainte de culcare, doar dimineata

| Furnicuta000 a răspuns:

Pai o sa usuce atat de tare scalpul incat o sa te trezesti cu matreata (matreata in cel mai bun caz).
Si daca ai ten gras, sapunul o sa il usuce atat de tare incat o sa il faca sa produca si mai mult sebum deci pori blocati deci puncte negre si mai multe cosuri. Iar daca ai ten uscat sapunul o sa il usuce atat de tare incat o sa il distrugi.
Acneea e o problema serioasa su complicata. Daca vrei sa scapi de ea acasa trebuie sa iti faci o rutina de ingrijire. Incepe cu un gel de curatare pentru fata si o crema hidratanta, ambele cu ingrediente curate. De ex gelul de curatare hidratant cerave si lotiunea cerave (merg pentru toate tipurile de ten). Apoi poti introduce diferite tratamente pentru acnee (pe care ar trebui sa ti le recomande un dermatolog). Dar multi scapa de acnee doar cu acele produse pentru ca se regleaza productia de sebum.

| Iote a răspuns:

Usuca chiar prea tare.
Dar problema cosurilor nu o vei rezolva asa. Igiena e necesara. Dar cosurile apar din cauza alimentatiei cu prea multe grasimi, dulciuri, sau din cauze hormonale. Mai bine mergi la un endocrinolog.

| RaduRobertRO a răspuns:

Nu are nimic, pe vremuri se spalau cu sapun de casa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RaduRobertRO):

Măcar săpunul ala de casa știai din ce este făcut. Săpunul lichid, la câte chimicale or baga în ele, te poți trezi ca ramai fără podoabă capilară.

| AndrElle a răspuns:

Dove e bun si pentru fata.