| NoName321028 a întrebat:

Salut! Are cineva de pe TPU lucrări dentare ( coroane )? Si daca da, de la ce varsta le aveți? Eu am un dinte din fata cu nervul scos si ma gândeam sa ii pun coroana dar nu știu de la ce varsta se poate pune (am 15 ani ). Și mai am o întrebare cum este cu coroane dentare se poate vedea o diferență chiar și după 10 15 ani? Dau funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Alexia1208 a răspuns:

25 ani
Este pusă pe o măsea
Depinde și din ce material este făcută coroana. Eu de fel nu mănânc chestii tari dar nu am avut probleme pana acum. Dar ca orice lucrare, trebuie avut grija pentru ca este clar ca dantura ta nu mai este 100% naturală ca sa zic așa. In primele luni sa ai mare grija pana se mai "așează" și coroana și pana te obișnuiești cu ea. Acum dacă tu spargi acadele sau pastile de gât (gen Strepsils) în dinti este foarte posibil sa se rupă și nu e ieftină nici manopera nici coroana in sine. Dacă chiar ti pofta de ceva mai tare, ronțăi pe partea cealaltă pana se mai înmoaie/fărâmițează și după muți pe partea cu coroana dacă pe aia mănânci de obicei. Semințele nu sunt așa tari. Dacă de obicei le spărgeai la măseaua respectivă (cum făceam și eu când eram mică, tot la masele spărgeam) înveți sa le spargi in dinții din fata. E puțin mai greu până te obișnuiești sa muști semințele (o sa le rupi vârful) dar cu timpul te obișnuiești + ca e mai comod.
Cât despre gumă...nu e indicat dar o mesteci pe partea cealaltă. Au fost cazuri in care a căzut coroana din cauza gumei de mestecat. Dar aici e cu 3 tăișuri. Ori medicul nu a pus-o bine, ori ai mestecat tu guma mult prea lipicioasa (gen Hubba Bubba) ori vina a fost 50/50.
Multă sănătate!

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am

| Anuket a răspuns:

De la 17 ani, dar la măsea. Nu se observă defel. De spart în dinți/măsele orice cică se poate, dar eu am renunțat demult.

| vmalex21 a răspuns (pentru Anuket):

Din ce material este confectionata?

| Alexia1208 a răspuns:

Bună! Coroanele dentare se pun doar la recomandarea medicului dentist. Am de la 16-17 ani și nu se vede vreo diferență. Adică coroana mea nu s-a modificat. Doar trebuie sa ai grija la ea ca sa nu cadă. Medicul dentist îți poate oferi mai multe informații. Multă sănătate!

| NoName321028 explică (pentru Alexia1208):

Mulțumesc! Daca nu te superi ce varsta ai acum? Si pe ce dinte este pusa coroana? Apropo daca ai coroana dentara poti manca orice? Chiar și seminte, covrigi chestii mai tari?

| NoName321028 explică (pentru Alexia1208):

Mulțumesc! Mie îmi trebuie coroana pe dintele din fata și ma refeream dacă pot sa musc orice aliment ca înainte (nu sa sparg chestii tari, maxim seminte ).

| Anuket a răspuns (pentru NoName321028):

E aceeași mâncare de pește. Coroanele se pun ca să reziste dintele. Ai putea sparge semințe, dar la care nu se lasa ușor mai bine nu insiști. De asemenea, poți întreba direct medicul stomatolog, el îți dă toate informațiile pe care vrei să le ști.

| vmalex21 a răspuns (pentru Alexia1208):

Din ce material este confectionata coronita ta?

| Alexia1208 a răspuns (pentru NoName321028):

25 ani
Este pusă pe o măsea
Depinde și din ce material este făcută coroana. Eu de fel nu mănânc chestii tari dar nu am avut probleme pana acum. Dar ca orice lucrare, trebuie avut grija pentru ca este clar ca dantura ta nu mai este 100% naturală ca sa zic așa. In primele luni sa ai mare grija pana se mai "așează" și coroana și pana te obișnuiești cu ea. Acum dacă tu spargi acadele sau pastile de gât (gen Strepsils) în dinti este foarte posibil sa se rupă și nu e ieftină nici manopera nici coroana in sine. Dacă chiar ti pofta de ceva mai tare, ronțăi pe partea cealaltă pana se mai înmoaie/fărâmițează și după muți pe partea cu coroana dacă pe aia mănânci de obicei. Semințele nu sunt așa tari. Dacă de obicei le spărgeai la măseaua respectivă (cum făceam și eu când eram mică, tot la masele spărgeam) înveți sa le spargi in dinții din fata. E puțin mai greu până te obișnuiești sa muști semințele (o sa le rupi vârful) dar cu timpul te obișnuiești + ca e mai comod.
Cât despre gumă...nu e indicat dar o mesteci pe partea cealaltă. Au fost cazuri in care a căzut coroana din cauza gumei de mestecat. Dar aici e cu 3 tăișuri. Ori medicul nu a pus-o bine, ori ai mestecat tu guma mult prea lipicioasa (gen Hubba Bubba) ori vina a fost 50/50.
Multă sănătate!