| AndreySebY123 a întrebat:

Salut! Are cineva plomba pusa fara diga? Cat a rezistat sau de când o aveti? Sau mai bine zis s-au facut carii secundare? Am văzut pe google ca cica daca dentistul nu foloseste diga plomba o sa reziste mai puțin. Dar dentistul meu dupa ce a clatit bine acidul acela albastru a suflat cu un fel de compresor si nu cred ca mai exista saliva acolo. Voi ce părere aveți? Cu sau fără diga? Exista vreo diferenta de longevitate între cele doua? Dau funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Ce este "diga plomba"?
Nu am intalnit niciodata acest termen, desii am gramezi de lucrari dentare in gura: carii rezolvate, plombe si chiar implanturi dentare.

| AndreySebY123 explică (pentru Violleta2022):

Am uitat sa pun virgula. Scuze!

| Violleta2022 a răspuns (pentru AndreySebY123):

Nu la semn de punctuatie ma refer, ci la cuvantul folosit de tine: "diga"!
Ce inseamna "diga"?

| AndreySebY123 explică (pentru Violleta2022):

Din câte știu si eu este o folie de latex care se pune în gura și ferește dintele cu pricina de saliva, bacterii etc. Adica se da o garie in folie și se pune pe acel dinte.

| Violleta2022 a răspuns (pentru AndreySebY123):

Sincer, nu am auzit si nici avut vreodata aceasta experienta cu folia de latex in gura, sau cum o numesti tu "diga", nici in Romania si nici in occident.

| AndreySebY123 explică (pentru Violleta2022):

Ok, am văzut in celalalt comentariu al tău ca ai avut carii. Daca nu te superi de cat timp sunt puse plombele și unde? Adica este un cabinet mai dezvoltat sau unul normal din România? Si eu am probleme cu cariile am vreo 6 masele cariate (le-am plombat). Daca nu te superi tu cate ai? Mie cariile au început sa imi apara de la 12 ani de atunci încerc sa fac in asa fel încât sa nu mai apara.

| Violleta2022 a răspuns (pentru AndreySebY123):

Cariile care mi-au fost plombate in Romania au fost acum vreo 10-15 ani, de atunci incoace numai in occident am facut lucrarile dentare (fiindca nu mai locuiesc in Romania).

| AndreySebY123 explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc! Ca lucrări dentare ai vreo coroana dentara? Dacă da, cum este cu ea și de când o ai?

| Violleta2022 a răspuns (pentru AndreySebY123):

Da, am si coroana dentara. Este bine, nu-mi fac probleme si o am de 5-6 ani.

| AndreySebY123 explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc pentru răspuns!