| cristissz a întrebat:

As avea o mica „problema". Am varsta de 14 ani, sunt la sfarsitul clasei a8-a si am inceput sa pufai tigari pe la inceputul anului, cand toti colegii mei fumau in spatele unei terase, ma chemau si pe mine, iar anturajul m-a facut sa incerc si eu. O tigare azi, una peste 2 zile si uite ca asa s-au scurs vreo 8 luni bune. Am inceput sa imi cumpar tigari la pachet, am inceput cu winston dublu click si in momentaul de fata langa mine am un sobranie negru. Am incercat sa ma las de ele, nu am fumat o saptamana, pana cand m-a chemat un prieten afara si avea tigari. Nu pot rezista tentatiei, doar cand stau inchis in casa imi iau gandul de la fumat. Nu am mai fumat 3 zile pana cand mi-am cumparat pachetul asta de sobranie. Cea mai mare problema e anturajul asta prost, cand ies afara si imi vad prietenii cu tigari si ma „obliga" sa iau si eu, nu pot rezista. Parintii mei nu prea au o problema cu asta, tata fumand de 30 ani, si asta ma face sa mai iau. Cum as putea scapa de acest anturaj? Daca nu fumez 2-3 zile simt dependeta, nu mare, dar daca nu ies afara sau nu am tigari, nu fumez. Anturajul m-a facut sa incep cu tigarile, din cauza colegilor de clasa. Cum as putea scapa? va rog, ajutor.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Salut! Am înțeles, ai fost ademenit de prietenii tai, dar noi trebuie să avem propria gândire și să fim siguri pe noi, chiar daca ei îți vor mai da, tu sa ii refuzi.Trebuie sa ai o voință puternică și să realizezi că ai nevoie de plămâni o viață întreagă, iar acum concentrează-te pe evaluarea națională la care sa iei note cat mai mari! Succes!

| Lostlyric a răspuns:

Daca abia dupa 2-3 zile simti "dependenta", aceea nu este dependenta. Este o modalitate de a socializa. Daca vrei sa renunti complet, evita locurile si persoanele care iti ajuta acest obicei. Cel putin pentru un timp. Anturajul te ajuta sa incepi sa fumezi, insa tu trebuie sa-ti asumi responsabilitatea si vinovatia. Nu ei sunt de vina ca fumezi. Tu esti de vina! Nimeni nu iti baga tigara pe gat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atat de greu e sa te lasi de niste amarate de tigari? Vaide parintii tai, nu te-au invatat nici sa te lasi de-o dependenta.

| nicu991 a răspuns:

Daca la 14 ani ai anturaje din astea dubioase... succes pe mai departe in viată copile dragă, iar parintilor tai rusine fiindca iti sunt exemplu prost si nici nu ti-au dat educatie cum trebuie.

| AshuraElric a răspuns:

Nu cunosc o metodã sigură pentru problema ta. Mulţi folosesc ţigãtri electronice, alţii renunţã dupã ce citesc anumite cãrţi motivaţionale sau le-a fost pusã în pericol viaţa. Dacã pãrinţii tãi ştiu cã fumezi de ce nu vorbeşti cu ei? Poate cunosc persoane care au renunţat.
Evitã sã ieşi cu prietenii tãi,, la o ţigarã`` o perioadã. Sunt toxici, la propriu.

| AltuAnonim a răspuns:

Eu am 15 ani jumate' si fumez de 8 luni... Și o să mă las, cumpărându-mi un mod (tigara electronica)
Alte sfaturi nu iti pot da... Sorry