| Iubiţica95 a întrebat:

As dori o dieta pentru gastrita si pancreatita care sa ajute cu adevarat!
Mersi mult
funditaa!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Logic că trebuie să renunţi la prăjeli,grăsimi,multe fructe, legume, mănânci mai mult fiert, la cuptor, înnăbuşit.
http://www.ele.ro/sanatate/afectiuni/alimentatia-in-caz-de-gastrita-2008
Te pup!

| SandraM a răspuns:

Pentru pancreatita urmeaza indicatiile medicului pentru ca se poate muri de la ea. Multa sanatate!

| Apollonir a răspuns:

Pentru gastrita: in primul rand trebuie sa renunti la prajeli si sucurile acidulate dar uneori sa mai mananci niste covrigei si paine prajita ca ele absorb toata arsura din stomac, iar pentru pancreatita nu stiu, imi pare rau, sper sa te ajute sfatul meu