| IceCream5 a întrebat:

Salut.As dori si eu niste metode prin care poti sa iti albesti dintii ^.^. Merci!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

In zilele noastre, exista pe piata o multitudine de sisteme destinate albirii dintilor - printre ele se numara pastele de dinti speciale, gelurile, benzile sau agentii de albire obtinuti direct de la dentist.

Albirea dintilor este in principiu recomandata persoanelor care au dinti sanatosi - care nu au fost deci supusi multor tratamente - si gingii fara probleme. Hipersensibilitatea dentinara si dintii cu fluoroze sunt contraindicatii ale albirii dentare.

Ea nu este recomandata nici pacientilor cu explozii carioase. "Candidatii" ideali sunt cei care vor sa scape de petele galbene de pe dantura. Cu toate acestea, procedura nu este indicata tuturor.
Cel mai indicat ar fi sa ceri parerea dentistului tau.

Mai poti folosi bicarbonat, sare sau zeama de lamaie.

| doctoressa a răspuns:

Remedii pregatite acasa pentru albirea dintilor: http://www.i-medic.ro/remedii/remedii-naturiste-pentru-albirea-dintilor

| Konata a răspuns:

Buna, cea mai buna metoda este sa te speli in fiecare zi pe dinti dimineata si seara, daca vrei o albire mai sofisticata si scurta trebuie sa te duci la stomatolog.

| FreakyChucky a răspuns:

Pai daca ai bani te duci la dentist pentru tratament de albire al dintilor, sau poti comanda de pe net benzi pentru albire... daca nu te speli pe dinti cu sare de lamaie ori bicarbonat [zilnic]...

| Gimihumulukuakua a răspuns:

Ai nevoie de o periuta si de pasta! big grin

| cristina1999 a răspuns:

Pai eu am folosit bicarbonat si a functionat, insa trebuie sa tii cont de alimentatie.De exemplu: cafeaua, ciocolata, fructele rosii, sfecla, etc, sunt alimente care pateaza dantura si trebuie evitate sau consumate cat mai rar. Succes!