| Focus18 a întrebat:

Salut,
As dori va rog sa ma ajutati sa calculez caloriile pentru mancaruri gatite.
Va dau un exemplu sa vedem daca am calculat bine.
Am 100g fulgi de secara (aprox 320 calori) cu 300 ml lapte (135 calori pentru toti cei 300ml)
Rezulta 400g de continut. adica adunam caloriile la ambele si avem rezultatul final?
320+135= 455 calori la cele 400g continut.
Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DovleacTurbat a răspuns:

Da, cu un total de aproximativ 19, 5g proteine, 70carbo, 11g grasimi.(o aproximare, dar tu trebuie sa stii mai bine deoarece stiilaptele de ce e, ovazu de la ce firma e luat, etc)

| Focus18 explică (pentru DovleacTurbat):

Da, calculul este luat de pe ambalajele produselor.

| DovleacTurbat a răspuns (pentru Focus18):

Mai taie inca 250-300 de calorii din alimentatia zilnica daca zici ca stationezi.

| Focus18 explică (pentru DovleacTurbat):

Salut,
Nu stationez, merg la inot de 2 ori saptamana,+ 4-5 zile pe saptamana mers pe joj 7-8 Km,

7 răspunsuri:
| peperonies a răspuns:

De ce ai vrea sa faci asta?

| Focus18 explică (pentru peperonies):

Vreau sa slabesc vreo 5 kg, fara a ma infometa, nu tin nici-o dieta dar vreau sa consum mai multe calori decat cele rezultate din ce mananc.
Am slabit 10 kg, dar de vreo 2 luni am cam stationat, desi fac sport chiar mai mult.
Posibil sa nu calculez corect numarul de calorii la mancarea gatita.

| peperonies a răspuns (pentru Focus18):

Daca vrei sa slabesti nu mai bea altceva in afara de apa si nu mai manca nimic facut cu zahar, faina, orez sau cartofi.

| tinatinaro a răspuns:

Nu te infometa si nu numara caloriile. Evita painea si dulciurile si mananca multe legume, gen rosii si castraveti, care sunt satioase si delicioase si au in jur de 20 cal fiecare. Bea multa apa si mult ceai verde. Ceaiul verde da roade mai ales daca faci sport. Si nu in ultimul rand, nu te stresa in legatura cu caloriile! Iti face si mai rau.