| AndreyFLR a întrebat:

Salut ...as vrea sa imi recomandati niste proteine bune ( am 17 ani )

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Le iei din alimentatie. Mananca mai multa carne, oua si lactate.

| Justmed a răspuns:

Proteinele fac mai mult rau decat bine!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Justmed):

Cum sa faca mai mult rau decat bine? De unde ai scos o asemenea aberatie? Stii macar ce sunt proteinele?

| Justmed a răspuns (pentru Cosmin86):

Proteinele sunt substanțe organice macromoleculare formate din lanțuri simple sau complexe de aminoacizi ele fiind prezente în celulele tuturor organismelor vii în proporție de peste 50% din greutatea uscată. Astea sunt proeteinele.iar la aberatii mai cauta tu big grin

| Cosmin86 a răspuns (pentru Justmed):

Asa, stiu ca se descompun in aminoacizi. Unele ( spre ex. cele vegetale ) sunt considerate inferioare deoarece nu au profil complet de aminoacizi.

si faptul ca ai dat un copy/paste de pe net nu inseamna ca stii ce sunt, spre ex. stii ca proteinele din lapte au absorbtie LENTA, si e bine sa le consumi inainte de culcare? Si dimineata si imediat dupa antrenament ai nevoie de protenie cu absorbtie RAPIDA? Stii si de ce? happy

Si totusi, din copy/paste-ul dat de tine nu rezulta ca fac mai mult rau decat bine. Ca fapt divers, fara proteine MORI, sunt necesare pentru viata, iar in cantitate mai mare ( 2 grame / kilogram-corp, asta ai omis sa spui cand ai dat copy/paste ) sunt necesare pentru cresterea in masa musculara.

Deci, unde scrie ca 2 grame / kilogram-corp fac mai mult rau decat bine?

| Justmed a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu vorbeam de alimentele care contin proteine ..si pastilele cu stand-in.

| yellowalien a răspuns:

Proteinele cele mai bune sunt cele obtinute din plante: nuci, migdale, alune, fasole, insa si astea trebuie consumate cu moderatie.

| Cosmin86 a răspuns (pentru yellowalien):

Nu, alea din plante sunt net inferioare dintr-un motiv simplu : nu au profil complet de aminoacizi. Mai documenteaza-te.

| CCarmencita a răspuns:

Cele mai bune 10 surse de proteine sunt:
1. Pestele
2. Fructele de mare
3. Carnea alba de pui fara piele
4. Carnea macra de vita
5. Laptele degresat sau cu continut scazut de grasime
6. Iaurtul degresat sau cu continut scazut de grasime
7. Branza degresata sau cu continut scazut de grasime
8. Ouale
9. Carnea macra de porc
10. Leguminoasele.
Sursa http://www.sfatulmedicului.ro/......teine_1485

| spiridusuanonim a răspuns:

Salut,In privinta proteinelor: atat timp cat iti asiguri necesarul de nutrienti din alimente, suplimentele nu sunt necesare. Asta inseamna sa nu iti lipseasca zilnic ouale, carnea, laptele si branza, pestele, dar si legume, fructe, cereale. Ai modele de alimentatie pe google

| ScrEamO a răspuns:

SALL eu iti recomand de pe pronutritions.ro proteinele pro whey cele mai bune sunt cu ciocolata P.S. creste foarte repede masa musculara 1-2 luni am luat si eu

| Cosmin86 a răspuns (pentru ScrEamO):

Masa musculara creste cu adevarat in ANI DE ZILE ( cu 3-4 fripturi pe zi + suplimente ).

Si tu ai pus in 1-2 luni...

Copil mic...