| anonim_4396 a întrebat:

Salut.
As vrea sa-mi fac niste analize la urina.Stie cineva cum se procedeaza si cam cat costa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| JicaContra a răspuns:

Google, forevah and evah
https://www.google.com/search?q=analize+urina+cost
http://www.synlab.ro/......za-urinei/
Examen complet urina (sumar si sediment) 21 lei

| Speranta12 a răspuns:

Trebuie sa cauti pe net un centru de analize foarte bun din judetul tau. Intri pe pagina lor de net si cauti tarifele. Acolo iti explca ce sa faci. Tu n-ai mai facut analize de urina niciodata in viata ta? Pur si simplu faci pipi intr-un pahar special de analize intr-o dimineata si il duci la centrul de analize. Paharul il iei de la farmacie, e ieftin.

| Denisa0954 a răspuns:

Depinde ce analize vrei. Sumar de urina sau urocultura.
La sumarul de urina se poate vedea elementele urinii, daca exista sânge în urina, etc.
La urocultura se poate vedea dacă ai vreo infecție urinara.
Pretul diferă la fiecare centru de analize. Undeva intre 40-60 de lei. Ma refer la urocultura pentru ca asta cred că vrei sa vezi, daca ai infecție urinara.
Mergi la farmacie si cumperi un urocultor (asa se cheamă sticluța)
Dimineata, te speli in zona intimă, si de la jumateatea jetului urinar, urinezi in sticluță. Cu ea mergi la un centru de analize si gata