| Maripapaia a întrebat:

Astăzi am fost la dentist din cauza unei măsele. E o măsea cariată care s-a rupt în timp ce mâncam un sandwich. Mi-a zis ca nu stie sigur daca o poate "repara" din motiv că s-a infectat si e posibil sa trebuiască să o scoată. Azi mi-a scos o bucățică care era separată de măsea, m-a dat cu un fel de spray si mi-a pus o chestie albă. Mâine trebuie sa merg iar sa o faca de tot.Azi toata ziua nu prea m-a mai durut dar acum, pe seara, a inceput sa ma doară si am luat 2 pastile de durere. Intrebarea mea este, daca ma spăl pe dinți, se dezlipește chestia aia albă pe care a pus-o pe măsea? Seamănă cu o guma de mestecat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| laSoledad a răspuns:

Nu te spala cu periuta in zona plombei provizorii. Clateste doar cu apa de gura. O cumperi de la farmacie. Cere apa de gura Paradontax. Iti va curata gura de bacterii.

Nu manca pe partea cu plomba provizorie.

Nu pune apa rece cu gheata, daca iti provoaca durere la rece.

Nu amesteca diverse pastile pentru durere. Sa iei din aceeasi marca doar. 1 pastila la 8 ore sau maxim 2 pastile la 12 ore distanta. Nu mai mult de atat.

Daca maine te doare in timp ce iti lucreaza la masea, ridica mana stanga si anunta dentistul de durere. Nu-l lasa sa lucreze la masea in timp ce te doare. Iti va mari doza de anestezie, pana cand iti va disparea durerea in timp ce iti lucreaza acolo.

2 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este un pansament care protejează obturaţia de canal, te speli cu grijă şi nu mesteci alimentele pe partea cu măseaua.
Pa, pa.

| Vio199 a răspuns:

Este o plomba provizorie, sub ea ai pus tratamentul ce iti rezolva infectia. E ok, te poti spala linistit, dar nu apasa, spala cu grija acea zona, foare incet, sa nu te apuce dureri mai mari. (ketonal in caz de dureri de masele, sau apa rece ca gheata tinuta in gura la maseaua ce te doare)