| alexfunjohncena a întrebat:

Astăzi am primit un om care a venit cu insecicid toxic pentru insecte deoarece câinele meu a lăsat niste purici prin casa. Când dădea pe pat mi.au sărit 2-3 stropi pe un ochi, dar nu inantru, ci pe gene sau pleoapa.Am dat repede cu apa rece dupa, exista vreun risc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Figaro69 a răspuns:

Este bine deoarece ai reactionat rapid dand cu apa. Dar daca apar mancarimi sau usturimi in zona respectiva, consulta un medic imediat!

| alexfunjohncena explică (pentru Figaro69):

Ma mănâncă foarte rar, di putin timp vad ca, dar in rest nici un efect, la oftalmologmi.ar putea face altceva înafara de a.mi pune picături?

| Figaro69 a răspuns (pentru alexfunjohncena):

Daca acele mancarimi se intensifica, du-te la oftalmolog, nu cred ca iti face mai mult decat sa iti dea niste picaturi.

| alexfunjohncena explică (pentru Figaro69):

Mi s-a inrosit putin ochiul, ma mananca si ustura, poate fi conjuctivita bacteriana? Astazi consult un ofgalmolog, dar mi.e cam frica.

10 răspunsuri:
| alexfunjohncena explică:

Am uitat sa specific ca mi.a dat si pe pat si perne, a spus sa nu stau o ora in pat, este normal?

| Figaro69 a răspuns (pentru alexfunjohncena):

Da, este normal deoarece aceasta trebuie sa isi faca efectul complet, sa-i elimine pe toti.

| alexfunjohncena explică (pentru Figaro69):

AM observat ca coltul uchiului dinspre nas este putin mai rosu intens decat la celalalt ochi, fara mancarimi acum

| Figaro69 a răspuns (pentru alexfunjohncena):

Este mai rosu in acea parte deoarece te-ai scarpinat. Consulta medicul, iti sugerez.

| alexfunjohncena explică (pentru Figaro69):

Voi astepta pana maine sau luni, daca cumva se inrautateste (ceea ce nu cred pentru ca nu mai am alte simptome de durere sau etc)voi merge.

| MariaDN2002 a răspuns:

Dacă ai dat cu apă imediat, e bine, dar daca pe viitor nu te vei simti bine si se vor manifesta efecte te rog să mergi la un doctor! happy

| luca a răspuns:

Da. Logic ca exista un risc. Dar ar trebui sa consulti un oftalmolog pentru mai multe detalii.