| marriancosmin a întrebat:

Salut, astăzi când faceam duș am depistat pe piept o capusa, de frica am incercat sa o scot, dar s-a rupt si capul a ramas in piele, sunt speriat, ce e de facut? Pot astepta pana maine sa merg la un medic sau trebuie din seara asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Specialistii recomanda pacientilor sa se prezinte de urgenta la medic in cazul in care:
- Dezvolta semne de aparitie a socului (mai ales in cazul copiilor)
- Apar tulburari de respiratie (moderate sau severe)
- Au avut un alt episod de reactie alergica severa (anafilaxie) care a aparut intr-o situatie similara (intepatura sau muscatura de insecte).
- Apare o tumefactie importanta a limbii, alaturi de edem laringian
- Se instaleaza convulsii necontrolate, in care pacientul este complet neresponsiv si inconstient

Altfel, du-te dimineața

| EMKing a răspuns:

Salut, dupa parerea mea poti merge si maine la doctor, pentru ca din cate am auzit la stiri, pe moment nu ai nimic, dar daca stai fara sa te duci la doctor o perioada de timp, incep sa apara diferite simptome, din cate am inteles cam dupa vreo 7-8 ani de la muscatura, poti muri. Dar cel mai bine e sa te duci cat de repede poti la doctor.