| Alesia0329 a întrebat:

Salut. Astăzi m-am trezit cu o senzație ciudata in gât care ustura când înghit. M-am uitat si cerul gurii îmi este galben si am un punctuleț roșu ce nu îl aveam înainte. Oare ce am si cum se tratează? Va rog ajutati-mă.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Infectie. Mergi la medicul de familie sa-ti dea un exudat faringian si tratament.

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cu strepsils, ai racit, multa sanatate.

| gabriel2004o a răspuns:

Hmmm
M-as gândi la puroi dar am pățit și eu o faza de genu ar era o afta
Nu sunt specialist asa ca du-te la medicul de familie

| Cristi7790 a răspuns:

Posibil sa fie puroi în gat, încearcă sa faci galgara cu apa și sare sau sa mergi la farmacie sa ceri un spray. Indicat e sa mergi la medicul de familie sa vadă ce e acolo și îți spune el ce e bun sa iei

| Alesia0329 explică:

Am uitat sa mentionez ca da fumez.

| Cristi7790 a răspuns (pentru Alesia0329):

Cel mai probabil puroi. Du te la medicul de familie și el o să-ți spună exact și o sa ți dea un tratament corespunzător. Dacă amâni se poate agrava și se poate ajunge la spitalizare și operație ca să scoată puroiul. De aceea trebuie sa l tratezi la timp