| AlexCristi97 a întrebat:

Ati putea sa imi recomandati retete de mic dejun si pranz bogate in proteine si bune pentru slabit?
Pentru mic dejun as dori ceva ce se poate prepara repede, iar pentru pranz orice sfat/recomandare e perfecta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

Mic dejun:
-1/2 oua fierte cu o bucata de telemea si paine integrala, daca nu poti fara paine
-2 felii de paine toast cu unt si sunca
-lapte cu fulgi de porumb
-iaurt slab cu musli
Pranz:
- Salata verde cu piept de pui la gratar
-Spanac cu carne de pui
-Ceva preparat cu ciuperci
-Somon
-Salata cu sardine

| peperonies a răspuns (pentru Adry05):

Painea ingrasa.
2. painea ingrasa.
laptele si fulgii de porumb ingrasa
iaurtul slab ei bine... ingrasa

lactoza din lapte e practic zahar.
iaurtul slab e 70% zahar.
painea...

| Adry05 a răspuns (pentru peperonies):

Da, ingrasa, dar painea are o multime de subtante care sunt necesare organismul si nu poate fi eliminata de tot din dieta. I-am si recomandat painea integrala pentru ca nu ingrasa la fel de mult ca cea alba.
Frate, nu poti scoate lactatele ca ingrasa! Sunt surse necesare de calciu + proteina ce-a cerut ea.
Normal ca ingrasa si ele in fleul lor, dar nu e ca si cum ar manca un pateu cu branza de la patiserie sau un meniu de la fast-food. E o sursa mica, aproape nesemnificativa, mai ales daca face miscare. Fulgii de porumb iar sunt nimic-toata pe langa cerealele din comert.
Si ce ai rcomandat tu. Nu ai cum sa mananci zilnic omleta, pe langa faptul ca n-o sa vrei s-o mai vezi, sa mananci oua zilnic nu e bine pentru organism.

| peperonies a răspuns (pentru Adry05):

Exista aminoacizi esentiali(mori daca nu mananci), exista acizi grasi esentiali(mori daca nu mananci), nu exista carbohidrati esentiali. Deci painea poti sa o elimini complet fara nici un fel de problema. Painea in ea are faina care are 0 valoare nutritiva si niste chimicale. Nu exista niciun mamifer care sa bea lapte toata viata. Laptele poti sa il elimini complet din alimentatie si chiar e recomandat. Painea integrala nu ingrasa la fel de mult ca cea alba e ca si cum ai spune ca e mai bine sa ai sida decat cancer.

Deci sa mananci paine care are 0 valoare nutritiva si ingrasa zilnic e ok. Sa mananci oua care sunt cel mai nutritiv aliment in existenta nu e?

Da-i cu paine ce sa zic.

8 răspunsuri:
| peperonies a răspuns:

Omleta + chestii.

ciuperci/legume/cascaval. poti sa pui cam orice in ea.

| vocea a răspuns:

Aceasta dieta este mai usor de tinut, ea permite consumul de paine, carne slaba(doar fiarta sau la gratar), fructe proaspete si branzeturi.

Mic dejun: o ceasca de cafea neindulcita, 2 felii de paine prajita.

Pranz: piure de legume fierte la discretie: 100g de carne de pasare la gratar, doua felii de paine, un mar sau un kiwi.

Gustarea: un iaurt degresat in care se adauga 2 picaturi de lamaie.

Cina: supa de legume, 100g carne de pasare la gratar sau doua oua fierte tari.

O data pe saptamana ouale se pot inlocui cu branza slaba(daca simtiti nevoia)

P.S Cu aceasta cura am slabit 7 kg in 3 saptamani happy. M-a ajutat foarte mult si mi-am schimbat modul de viata! Dar dupa sa ai grija cu mancarea sa nu revii la vechile obiceiuri.

| KanameKuran a răspuns:

Ai auzit de "fasting". O cura de slabit ce sustine ca in ziua de azi, zaharul este in toate alimentele, chiar si in cele in care nu te astepti sa fie. Prezenta constanta a unei cantitati de zahar mai mare decat cea normala in sange, determina organismul sa secrete insulina. Din aceasta cauza, organismul nu poate sa consume din surplusul de grasime, facand slabirea extrem de grea. Dieta are o singura regula: poti manca orice, oricat, cu conditia ca acest lucru sa se intample o singura data pe zi. Astfel organismul are timp sa elimine insulina din sange si sa inceapa sa dizolve din grasime pentru a supravietuii.

Dar ca sa iti raspund la intrebare: de dimineata poti sa mananci oua fierte, bogate in proteine, usor de gatit (5 minute). La pranz legume fierte sau la cuptor cu piept de pui la gratar/cuptor/fiert.

| AlexCristi97 explică (pentru KanameKuran):

Fastingul nu e o dieta si inseamna "a tine post". In diete se vorbeste de fasting adica sa se sara peste o masa a zilei. Nu este ok sa mananci foarte mult deodat, plus ca iti va fi foame pe parcursul zilei si te vei gandi numai la masa aia super bogata. Ceea ce zici cu zaharul si surplusul de grasime e o varianta simplificata oarecum dar eronata a ceea ce se intampla cu adevarat in organism.

| bavl a răspuns:

Dimineata, fiind foarte spre extrem de lenes, imi pun intr-un castron niste iaurt, alaturi de 2/3 cupe de iWhey ISO (concentrat proteic) amestec bine, mai arunc niste fulgi de ovaz crocanti si stafide sau fructe de padure si iese super.
Calorii minime, proteine peste 18-20 grame, timp: 1 minut.

Bio: http://proteinoutlet.ro/genius-iwhey-isolate-2kg