| Andreeaioan115 a întrebat:

Salut atunci cand mananc putin pe zi,imi miroase urat din gura, si imi spal dintii cum sa scap de aceste mirosuri? dupa parerea voastra

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

1. n primul rand mergi la dentist sa nu ai carii.
2. Cauta pe internet proceduri de spalare corecta pe dintii, pentru ca 80% din poppulatie, nu stiu sa se spele corect pe dinti ramanand mancare intre dinti, care putrezeste si miroase urat;
3. Daca stomatologul iti spune ca nu ai probleme cu dantura, gingivita si nici carii, atunci mergi la medicul de familie sa-ti dea trimitere la gastroenterologie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Prima data mergi la un denstist, e posibil sa ai o infectie

| untu a răspuns:

Clateste gura cu apa de gura PARONDONTAX sau cu LISTERINE (menta)! Baga in gura niste bomboane mentolate chinezesti de la farmacie!

| vocea a răspuns:

Respiratia urat mirositoare de dimineata este un fenomen normal si apare chiar daca te speli pe dinti seara, inainte de culcare si indiferent de ce ai mancat la cina.

Vinovate sunt bacteriile care se gasesc in mod normal in orice gura sanatoasa. Pe timpul zilei, cand mananci si vorbesti, productia de saliva este mai mare, astfel ca gura este oarecum "spalata".

Dar cand dormi, productia de saliva scade, asa ca gura se usuca si bacteriile se inmultesc. Acestea incep sa se hraneasca cu resturile de mancare ramase in gura, dar si cu saliva sau sputa, iar din acest proces rezulta un gaz urat mirositor.

Din fericire, mirosul dispare cand te trezesti si mananci, bei apa sau vorbesti. Studiile au dovedit ca spalatul pe dinti nu are niciun efect asupra halenei de dimineata.

Ce sa faci ca sa nu isi mai miroasa gura urat de dimineata

Din pacate, nu prea ai ce face. Insa mirosul poate fi mai puternic daca nu ai o igiena orala corespunzatoare. Inainte sa mergi la culcare foloseste ata dentara, spala-te pe dinti apoi clateste cu apa de gura. Cariile si bolile gingiilor pot da si ele un miros neplacut, asa ca ai grija sa le rezolvi la medicul stomatolog.

| nugasescusernameliber a răspuns:

Mirosul vine din stomac, tu parca esti aia care vroia sa fie anorexica, asta este alt dezavantaj.

| vanilla80 a răspuns:

Hidratează-te!

| Nistor_Irina_1974 a răspuns:

Mestecă gumă, sau cu apă de gură, spală-te pe dinți și ar trebui să nu mai miroasă. Sper că te-am ajutat.

| Forex a răspuns:

Incearca sa consumi lactate, iaurturi sau sa mananci fructe precum mere.

| Adam_Vladut_1999 a răspuns:

Nu mai fuma!