| BJK1903 a întrebat:

Salut, azi am fost la un control la ochi. Mi s-a spus ca am un inceput de Astigmatism, la ochi mi-a iesit ( dreptul -0.75 si la stangul -1.25). Mi s-a dat doua tipuri de picaturi si intrebarea mea e daca iau tratamentul imi vindecam ochiul ( la dreptul am probleme ) si nu o sa am nevoie de ochelari. Mersi happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Si de ce nu ai intrebat doctorul? Astigmatismul e atunci cand ai corneea diforma. Probabil aveai si ceva conjunctivita daca ti-a dat picaturi.

| BJK1903 explică (pentru GabiDumitrescu):

As fi intrebat daca doctorita nu era sictirita, mi-a vorbit intr-un fel de zici ca ea mi-a dat bani nu eu. Oricum asa am zis si eu, daca era de ochelari imi zicea ca trebuie ca are si magazin langa de de ochelari. Conjunctivita am mai avut de 2 ori, tot asa ma durea ochiu si mi-a dat picaturi. Sper sa imi revin, am tratament pentru 15 zile.