| Lecaalex123 a întrebat:

Salut, azi dimineata, cand m-am trezit aveam ochiul lipit de puchini, dupa m-am spalat, in seara asta am realizat ca am ochiul rosu, si tot imi curge, nu cu lacrimi ci cu puchini, cine ma ajuta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| ionut1980 a răspuns:

Medicul oftalmolog sau cel de familie.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu stiu ce este "puchini" ca nu-i un cuvant romanesc. dar banuiesc ca-i vorba de o secretie a ochiului, provocata de o infectie. Poate fii o conjunctivita, caz in care te sfatuiesc sa mergi de urgenta la oftalmologie, ca sa primesti tratament cu antibiotic, ca infectia sa nu evolueze sis a se extinda la celalalt ochi.
Atentie, nu atinge cu mana plina de infectie sau prosopul, ochiul sanatos, pentru ca-i contagioasa conjuctivita.

| JustMeDeea2019 a răspuns (pentru Violleta2022):

Puchín m. și puchínă f., pl. ĭ (rudă cu puchĭos, pucĭos). Est. Pl. Urdorĭ, lacrămĭ uscate și alte substanțe gălbicĭoase care se fac la ochĭ după somn orĭ din pricina vreuneĭ boale. – Și puchĭ, m. pl. V. pistruĭe......se folosește în partea Moldovei este un regionalism cuvântul: "Puchini"

| Violleta2022 a răspuns (pentru JustMeDeea2019):

Aha... deci am avut dreptate, nefiind un cuvant in limba romana!