| PopescuAlin a întrebat:

Salut.

Azi dupa amiaza am fost la tara la bunicii mei si am taiat niste copaci din aceia cu tepi pe trunchi si nu stiu cum am reusit dar mi s-a infipt in mana un tep deasupra la degetul inelar putin mai jos de incheietura. Era infipt cam 4cm si dupa a inceput sa se umfle si sa ma doara. Faza e ca acum daca misc incheietura spre dreapta ma doare tendonul de la degetul inelar. S-ar putea sa fie din cauza ca am atins tendonul sau vreo vena cu tepul acela?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cand eram mic am calcat intr-un scobar (asa se zice la noi dar el este Roscov) si a ramas in talpa circa 1 cm. Mi-a pus (strabunica mea) un pic de aluat uns cu miere. A doua zi am gasit maracinele pe aluat si mierea dezinfecteaza.

| anonimg a răspuns:

Mergi la medicul de familie pentru ca acesta să iti trimitere la un specialist pentru ca să ti se facă o radiografie la deget. Doar asa se poate vedea dacă tendonul este afectat sau dacă a rămas vreun vârf mic al tepusului.
Cu cât mergi mai repede cu atât mai bine pentru tine.
Dacă medicul de familie nu este de serviciu, mergi direct la spital la urgențe pentru că te vor primi.

| MihaiNicu23 a răspuns:

S-ar putea sa fie sin cauza aia. Dar incearca sa dai cu spirt.

| kopli a răspuns:

Mergi acum la urgente. Chiar daca nu mai ai vreun varf din acei tepi, sigur a ramas ceva mizerie de pe ei. Si faci infectie. Mergi sa-ti curete locul si sa-ti dezinfecteze locul. Nu o sa te doara mai tare decat acum.

| PopescuAlin explică:

Azi cand m-am trezit s-a invinetit locul respectiv si nu mai pot misca degetul inelar decat foarte putin