| blaxyand a întrebat:

Azi la fotbal am calcat pe partea exterioara a piciorului.Nu am dat prea multa importanta dar cand am ajuns acasa nu mai puteam indoi laba piciorului iar glezna s- a umflat foarte mult. Cum sa fac sa revina la normal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Cel mai probabil este vorba despre o entorsa la nivelul gleznei --- medicul ortoped stabileste gradul entorsei!
Ghiata este cel mai bun si recomandat tratament! ---- vezi in link cum se aplica si alte recomandari medicale:http://frr.ro/2010/01/20/sfatul-medicului-entorsa-de-glezna/

| express11 a răspuns:

Faci un masaj cu sapun si apa cat poti de fierbinte. apesi cat suporti.normal ar trebui sa-l bagi in ghips. apoi poti da cu un unguent pentru entorse de la farmacie.iti spune farmacistul.