| anonim_4396 a întrebat:

Azi părinții mei au fost să cumpere provizii de la magazin. Peste câteva ore am început să am secreții nazale. (am stat în curte înainte, deci s-ar putea să fie din această cauză). Secrețiile au venit în reprize. Acum două ore am luat vitamina c și nu am mai avut probleme pentru un timp. Acum văd că iar au revenit. Și am nasul înfundat... Credeți că sunt infectat? Mă simt obosit, dar asta poate fi din cauza nesomnului. Nu am mai avut alte simptome și nu i-am auzit pe părinți plângându-se. Am 16 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu se vedeau semnele de la corona într-o zi dacă asta e bănuiala... simptomele apar după minim o săptămână

| minrest a răspuns:

Draga Mare Lord, daca ne speriem pentru ca ne curge nasul, am pornit cu stangul in lupta asta. Nu ai nimic, nici macar raceala deocamdata; curaj si sanatate iti urez!

| DuckDodgers0 a răspuns:

Linisteste-te cel mai probabil ai un inceput de viroza respiratorie, oricym fi prudent, nu lua aspirina sau ibuprofen( in caz ca esti infectat cu covid19 astea pot agrava situatia)

| Mmaannuu111 a răspuns:

Cel mai probabil ai o simplă răceală cum am si eu in acest moment. Și eu în fiecare seară nu pot dormi bine ca am nasul înfundat si in timpul zile mai am niște amețeli dar asta nu înseamnă că am luat noul coronavirus sau chestii de genu. Oricum perioada de incubație e de 2 sapt deci GÂNDEȘTE te ce au făcut părinții tăi acum două săptămâni ca sa poti avea si tu simptome acum. Dacă ai stat în casă în toată perioada asta si părinții tăi la fel sunt sigur ca din 1.200 de cazuri in Romania șansele ca sa iei si tu știind ca ai stat în casa îs mici. Cazurile alea sunt aduse din străinătate nu așa deodată. Și oricum șansele la vârsta ta, sa mori is foarte foarte mici. La știri a dat ieri seară ca, persoane care prezintă mici simptome sa stea acasă sa nu meargă la spital ca și așa is full mai ales ca de acolo îl poți lua sigur. Deci n-ai nici o grijă.