| AlinRoman96 a întrebat:

Salut baieti..As prefera un raspuns de la cei care au facut circumcizia propriu zisa.
Deci am 26 de ani si de o luna jumate de cand am avut o interventie de frenotomie si frenoplastie sau mai pe scurt taierea atei cu diagnostic de fren scurt.
Acum sincer sa fiu n-am avut inca act sa vad daca e vreo diferenta sesizabila in conditiile in care cand aveam ata simteam oarecum un discomfort urias, dar mare diferenta nu cred ca e si m-ar tenta sa fortez situatia cu circumcizie la anul...
Ce parere aveti de interventia-n sine? E grea acomodarea aia la mers? Ca de aia imi e cel mai frica..De sensibilitate.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| AnotherGirl a răspuns:

Bună! Nu-s băiat, deci probabil nu te va ajuta la fel de mult răspunsul meu, însă știu că circumcizia îți ia foarte mult din sensibilitatea pe care o are capul penisului, deci inclusiv în timpul actului sexual.

E și logic, de altfel, pielea respectivă protejează glandul. Dacă tu o elimini și capul penisului este expus, se freacă de lenjerie, își pierde sensibilitatea în timp și devine mai puțin receptiv la stimuli.

Încerc să-mi dau seama de rostul circumciziei în sine și de ce ar fi mai ok așa. Până la urmă, am evoluat în așa fel încât corpul să se protejeze și să îi fie bine.

Presupun că cel mai lămuritor ar fi răspunsul unui băiat care știe cum este viața și înainte de circumcizie, și după. Eventual poți cere și sfatul unui medic, urolog cel mai probabil. Sper să găsești răspunsul pe care îl cauți.

| Violleta2022 a răspuns:

Fiecare om este diferit si ceea ce vei simti tu acum nu avem noi cum sa simtim, dar foarte multi care s-au operat au simtit o usurare si placere la sex, dupa operatie.

Ai deja 1 luna jumate de la operatie, d eci esti vindecat si poti sa intretii sex cu fetele sau cu cine-ti place. Preferabil cu prezervativ, ca sa nu iei BTS dar nici sa nu lasi femeia gravida, findca primele dati cand ai sex, risti sa ejaculezi dupa 10-20 de secunde. Succes la gasit fete si practicat sexul!

| Brizbriz a răspuns:

Dap, toti suntem circumscrisi e aici, chiar si fetele, stai asahee hee

| neprihanitul a răspuns:

Salutare! Eu am facut-o cand aveam 24 de ani fara sa am probleme legate de disconfort sau alte neplaceri. Se decalota normal, sexul era normal fara dureri. Acum am 32. Procesul de vindecare dureaza in jur de o luna. Am facut-o din motive ce tin de igiena (te speli mult mai usor, scapi de secretiile de sub preput, scapi de miros, nu mai esti nevoit sa o decalotezi de fiecare data cand te duci la toaleta, plus ca sunt unele dovezi care arata ca esti mai ferit de infectii urinare si boli cu transmitere sexuala). Ma bucur ca am facut-o si singurul lucru pe care-l regret este ca nu am luat decizia asta mai devreme. Mi-a luat vreo 3-4 ani pana m-am hotarat. Legat de teama ta de sensibilitate nu ai de ce sa iti faci griji. Este sensibil locul cateva saptamani dupa care nu mai simti nimic. Daca nu te uiti nici nu vei sti diferenta, o sa si uiti ca ai facut operatia.