| helpmetpu0373 a întrebat:

Salut, bun, pe scurt, de 2 ani ma confrunt cu respirație urat mirositoare (halena în termeni medicali). O am zi de zi și nu pot scapa nici cum de ea. In afara de dentist (la care oricum merg deci fără "du-te la dentist"), unde as mai putea sa merg sa fac vreun control sa nu fie de la altceva cum ar fi digestiv? Am înțeles ca ar fi recomandat și un ORL dar nu știu ce sa zic. Am nevoie sa scap odată de ea și vreau acum sa ma axez pe treaba asta cât nu e prea târziu. Aștept recomandări și "trimiteri". Mulțumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| andreeattr a răspuns:

Înainte de a apela la alti medici, asigura-te ca nu e o cauza orala. Da, am citit ca mergi la dentist dar degeaba mergi daca nu iti igienizezi corect cavitatea bucala in fiecare seara. Incepe cu ata dentară, apoi periaj (cauta pe YouTube o tehnica corecta de periaj), folosește un dispozitiv de curatare a limbii, apoi apa de gura. Încearcă asta o saptmana, daca nu apar ameliorări, din păcate alta este cauza. Mai bine începi cu tehnicile mai puțin invazive, adica înainte ORL si apoi un gastroenterolog, unde s-ar putea sa ti se faca o endoscopie.

6 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

La gastroenterolog pentru un consult, asa elimini cauza gastrica

| CristiDinBucuresti a răspuns:

In primul rind detartraj care se face la dentist daca nici după detartraj nu scapi de miros atunci faci exudat si alte analize, deci fie ca vrei fie ca nu vrei, primul drum il faci la medicul stomatolog.

| Violleta2022 a răspuns:

Bacteriile rele in stomac, din cauza hranei nesanatoase.
Ia un probiotic (kefir) si elimina mancarurile nesanatoase precum: prejelile, fast food-ul, dulciurile, sucurile si berea.

| TheGentleman a răspuns:

Fă-ți analizele (cu trimitere de la medicul de familie = gratuit) și cere în plus să ți se facă exudat și analize pentru helicobacter

| helpmetpu0373 explică:

Va mulțumesc tuturor pentru îndemnați și sfaturi. Vreau sa mai precizez o chestie. Eu mereu când ii spun mamei despre asta imi spune ca sunt eu nebun și ca nu am nimic și nu pot sa am o discuție normala pe chestia asta. Și faza e ca eu chiar o am efectiv tot timpul chiar dacă dentar am grija. Voi ce credeți? Eu cum pot sa o fac sa înțeleaga ca nu e bine cum procedează? De ce face oare asta? Uneori sunt terminat psihic doar cand o aud cu din astea gen "înțelege ca n-ai nimic, totul e in mintea ta". Eu cred ca nu aduce aminte de subiect ca cica o sa fiu stresat pe asta și asa o sa rămân. Dar din păcate asa si e. Cum sa o comving sa imi facă toate analizele? Ce sa ii spun?