| Roberrt21 a întrebat:

Salut, ca sa merg la dermatolog sau urolog imi trebuie trimitere medicul de familie? Sau costa ceva consultatia? E vorba de niste pete pe capul penisului?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai asigurare medicala /esti inca minor, atunci poti primi bilet de trimitere de la medicul de familie si consultatie gratuita la medic specialist.
Daca nu esti asigurat sau daca doresti consult la medic particular, atunci o consultatie te poate costa in jur de 100 lei + eventuale analize de laborator.

| Simpatic a răspuns:

NU iti trebuie trimitere poti merge din proprie initiativa.
Problema ta este de dermato-venerice...

| zNCrys a răspuns:

Cel mai bine este sa mergi la medicul de familie si asta din 2 motive.
1. Te va trimite undde trebuie, nu unde crezi tu ca trebuie.
2. O sa ai trimitere si ai consultația gratis.

| zNCrys a răspuns:

Cel mai bine este sa mergi la medicul de familie si asta din 2 motive.
1. Te va trimite unde trebuie, nu unde crezi tu ca trebuie.
2. O sa ai trimitere si ai consultația gratis.

| Bondarel99 a răspuns:

Daca vrei gratis trebuie trimitere. Daca ai bani sa platesti (vreo 200 lei consultatia) te poti duce la o clinica privata unde trebuie doar sa iti faci programare si atat.

| corbulalbrosu a răspuns:

Poti sa te prezinti la orice sectie/cau cabinet urologic fara a avea trimitere din partea medicului de familie, pentru a fi diagnosticat si tratat contracost cat mai rapid si nu dupa 2-3 luni (uneori), pe baza unei planificari in functie de numarul celor care sunt deja inscrisi pentru a beneficia de gratuitate. Multa sanatate!