| AlexRomanPaltiniss a întrebat:

Cad închid ochii sau cand stau in intuneric (gen sub perna sau între două perne fara nici o lumină) vad niste linii luminoase (multe). Ce pot fi? Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Pot fi mici dereglari ale nervilor oculari.
Se intampla la multe persoane, daca au dreglari de tensiue oculara.
Cand vor trece vremurile de carantina, mergi la un consult la un medic oftalmolog.

| AlexRomanPaltiniss explică (pentru Bula):

Le am de vreo 3-4 ani. Sunt inofensibile? Ca Vad Ca te pricepi. Uite eu am miodezopsii (are vre o legătură? ) am fost la oftalmolog da nu a detectat nimic rau! Te rog ma poti ajuta

| Bula a răspuns (pentru AlexRomanPaltiniss):

Asemenea "lumini" (liniute, stelute) deseori vad si eu, mai ales daca m-am uitat la ceva luminos si brusc inchid ochii sau se face intuneric. Dar trece in cateva secunde.
Nu trebuie sa te panichezi, este o reactie normala, pana ce se acomodeaza ochiul la diferente de iluminare.