| Hellboy96 a întrebat:

Când eram mic nu eram preocupat de sănătatea dintilor mei, mă spălam pe dinți din cand in cand... Faza e ca atunci când eram mai mic stăteam toata ziua afara si ma jucam dar eram si sarac si nu îmi permiteam sa trec pe la stomatologie.
Acum că am crescut as vrea sa îmi repar dinții și măselele.

Problemele în gura mea sunt:
-Am o carie la cei doi dinți mari din partea de sus
-Am 2 carii la 2 masele
-Am gingiile efectiv umflate în partea de jos (cred ca se afla sânge în ele
-Si nu imi stau dinții drept în gura

Întrebarea mea ar fi: Cam cat m-ar costa sa repar toate astea, stiu ca sunt multe dar se pot repara... Vreau o aproximare

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Gingii umflate, puroi. El afectează toți dinții și de la distanță și alte organe inclusiv inima.
Elinarea focarului de infecție, a puroiului este prima fază de realizat, nu poate să te coste prea mult, să zicem 500 lei.
Apoi restul se pot face eșalonat.

| laSoledad a răspuns:

"Am gingiile efectiv umflate în partea de jos (cred ca se afla sânge în ele)" - normal ca ai sange in ele, problema umflaturii e puroiul acumulat. Du-te cat mai repede la un dentist. Vezi ca sunt cabinete dentare si publice. Daca muncesti, te duci cu cardul de sanatate la un dentist public si te rezolva cu cariile. Daca nu, mergi cel mai bine la unul privat. Te va costa in transe si in timp. N-o sa se ocupe de problemele tale deodata, o sa dureze cateva luni pana cand o sa termini cu toate, poate chiar un an. Cateva mii de lei o sa te coste. Aparatele dentare sunt intre 1000 si 2000 lei, plus alti bani pentru tratament.
Tratamentul pentru cele 3 carii o sa ajunga undeva pana la 1500 lei, depinde de dentist, hai 1000 minim.
In total, vreo 3000 lei minim, asa aproximativ, va trebui sa-ti pui deoparte pentru inceput. Dar cel mai rapid, pune-ti macar 500 pentru o fuga rapida la dentist sa scapi de gingiile umflate si sa primesti tratament.

| Rihhana1 a răspuns:

180 de lei costa repararea cariilor, 60 de lei costa o carie.
Iti recomand Paradontax pentru a scapa de sangerari.

| Octavian3579 a răspuns:

Depinde foarte mult de medic daca vrei și aparat dentar pentru că ai dinți strâmbi o sa te coste foarte mult, dar doar pentru carii intre500-1000