| Gb_Matei_1997 a întrebat:

Cand ies de fiecare dată cu scaunul(merg la toaletă) cand ma sterg am sânge si simt o usturime. Nu stiu dacă e grav. De ce se intampla?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| nicusor222 a răspuns:

Salut. Daca curg picaturi de sange e hemoroid. Daca simti cv la palpare pe exterior inseamna ca ai si interior. Daca nu curg picaturi vezi sa nu fie fisuri anale din cauza ca iesi tare. Baga lichide la greu si mananca cv sa nu iesi tare la toaleta. Dupa ce iesi la toaleta nu te mai sterge si du-te de te spala direct dai Hemorzon. Iar daca curg picaturi de sange cere supozitoare Cicatridin. Iar daca ai prbleme cu constipatia ia putina sirop sau nu stiu ce e ala de parafina. Putin si nu abuza ca nu e bun sa frecventezi. Te ajuta. Cv mai simplu prune uscate. Succes
Nu te speria. Stai calm. Daca curge balta de sange si de multe ori negru Doamne fereste ca aia e de rau.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Probabil ai scaunul tare, nu mananci destula supa/ciorba.
Nu manca orez mult si alte alimente care fac constipatie!

E un inceput de hemoroid, care se poate trarta: dupa fiecare scaun spala-te cu apa calduta si sapun. Dupa ce se usuca, unge-te cu putin unguent HEMORZON (un tub mare costa cca 10-12 lei si se gaseste la aproape orice farmacie).
Cu aceasta metoda in cateva zile scapi de problema.

| IsabelaIssa a răspuns:

Dupa toate sfaturile primite, nu ar fi rau sa vezi si un medic.

| alexandru0sorin a răspuns:

Man deci daca sangerezi anseamna ca iti curge sange din anus. nu e normal. probabil e hemorozii din care poti scapa cu alifie. cel mai bine e sa ceri sfatulu unui m, edic proctolog.

Răspuns utilizator avertizat
| ionutmihai2002 a răspuns:

Foloseste hartie igienica mai moale