| OnlyMihaela a întrebat:

Cand ma spalam pe dinti am vazut ca la incisivi intre doi dinti un strat de gingie, o bucatica nu stiu sa explic nu mai e si e putin rosie. Cand ma perii imi da sangele. Vreau doar sa stii daca se remediaza si isi recapata forma

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poate fii o gingivita sau paradontoza. Posbil ca gingia sa se fii retras...
Corect ar fi sa mergi la un dentist sa vada ce ai si eventual sa-ti dea un tratament.

| OnlyMihaela explică (pentru Violleta2022):

Nu e vorba de retragere gingivala, cel putin asa cred. M-am informat despre retragerea gingiei si nu e vorba de asta. Oricum multumesc frumos!

| leapșa a răspuns:

Poate ai nevoie de un dertartraj.
Foloseste o pasta de dinti pentru gingii (Parodontax sau Lacalut) si nu peria tare in locul ala.

| OnlyMihaela explică (pentru leapșa):

Multumesc pentru raspuns!