| Nume6 a întrebat:

Care are ochelari și mă poate ajuta și pe mine... Am și eu o problemă cam serioasă.

De 6 ani tot schimb lentilele la ochelari. Faza e că niciodată nu am văzut perfect cu acestea...De fiecare dată când le-am schimbat lentilele la doctor la ochelari, dioptriile lentilelor erau mult mai mici decât numărul dioptriilor pe care le am eu la ochi, în interior. E normal? Vă rog, un sfat crying( Să schimb medicul, e posibil să fie eroare? A mai păţit cineva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Merge la medicul de familie și cereți trimitere pentru spital, secția de oftalmologie. Problema este de la ochi, nu de la ochelari. Trebuie un consult medical, nu un simplu control de dioptrii.
Sănătate!

| Violleta2022 a răspuns:

Schimba optometristul!

| Nume6 explică (pentru Violleta2022):

Păi doctorul mi-a prescris dioptrii mai mici la lentilele ochelarilor, mai mici decât cele pe care le am eu la ochi... sad oare de asta nu văd bine? că sunt mici?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Nume6):

Nu inteleg, daca medicul ti-a prescris lentile mai mici, de ce ai la ochelari lentile mai mari?
Tu nu-ti faci ochelarii dupa reteta data de medicul oftalmolog?

| Nume6 explică (pentru Violleta2022):

Medicul mi-a dat reteta de ochelari cu dioptrii mult mai mici decat dioptriile pe care le am la ochi!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Nume6):

Poate a constatat ca ce ai avut inainte au fost foarte mari si total nepotrivite ochiului tau.
Banuiesc ca ti le-a prescris in urma unui control oftalmologic, asa-i?

| Nume6 explică (pentru Violleta2022):

Mereu mi-a dat dioptrii mici la ochelari de fiecare data cand le schimbam, asta timp de 6 ani... in timp ce eu am dioptrii mult mai mari la ochi. sad Da, după control crying

| Violleta2022 a răspuns (pentru Nume6):

Si cine iti schimba diopriile cu unele mai mari, daca medicul prescrie numere mici?

| RKBlue a răspuns:

Schimba oftalmologul.
Cand observi un tratament gresit sau care nu da rezultate poti merge la un alt doctor, ai dreptul la o alta opinie medicala(sau mai multe)