| Andrei173837 a întrebat:

Salut.
Care este cea mai importantă vitamina pentru cresterea in inaltime?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Vitamina D, precum si minerale cum sunt calciul, florul, fosforul, care intra in compozitia oaselor.

| Violleta2022 a răspuns:

Vitaminele nu ajuta la cresterea in inaltime, ci intaresc sistemul imunitar.
Cresterea in inaltime este data de hormonii de crestere, care sunt influentati direct, de mostenirea genetica de la parintii tai.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Hormonul factor de creștere.

| Mosotti a răspuns:

Nu vitaminele te ajuta sa cresti in inaltime ci hormonul HGH, e mai complex mecanismul, dar asa in mare. Daca vrei sa vezi, te duci la un medic endocrinolog si spui ca vrei sa vezi daca HGH se secreta in cantitati optime, te duci la analize si vezi. Sau vezi ce analize iti mai da, daca iese okey, atunci nu ai treaba, cresti normal.

| Andreeush a răspuns:

Vitaminele nu te ajută să crești în înălțime.

| Donsavas a răspuns:

Nu te ajuta nicio vitamina sa crești dacă geneticul nu te ajuta.

| Sunshine123 a răspuns:

Nu exista o singura vitamina pentru lucrul acesta, ci toate vitaminele sunt responsabile pentru dezvoltarea corpului tau si respectiv a cresterii in inaltime. Daca ajungi sa ai o alimentatie corecta bazata pe alimente bogate in vitamine si te apuci de un sport cum sunt : baschet-ul, handball-ul, volei-ul etc., ai sanse mult mai mari sa cresti in inaltime.