| valy69669 a întrebat:

Care este diferenta intre plomba și obturatie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Obturatia din cate stiu ca mi s-a facut si mie, este o curățire a canalului dintelui.Adica ti-l gaureste scoate nervul, curata acolo si sterilizeaza pe urma inchide locul ca sa nu intre microbi.
Plomba este chestia aia cand iti curăță caria si iti închide definitiv cu materialul ala ce se întărește (chestia de suprafata).

| valy69669 explică (pentru Freya1):

Faza e ca pe lângă curățate. Nerv.
plomba 450 lei
Mi a. Luat încă 150 obturatie
600 total

| Freya1 a răspuns (pentru valy69669):

Probabil ca daca nu era pandemia ieseai mai ieftin.Acuma depinde si de gravitate si de cabinet cat e de scump.
Eu bani aia i-am dat pe înlocuirea unei măsele ( de portelan)cu toate reparațiile necesare de pe lângă (plombe, detartraj, periaj etc) doar ca asta acum câțiva ani.

| sierra1 a răspuns (pentru valy69669):

Valy69669 explică : Hai ca m ai lămurit ești și prost

| valy69669 explică (pentru Freya1):

Mda. 1650 3 masele blombate
Și ma dor. am fost inapoi mi-a luat din ele spunând ca sunt inalte
Și a 2 a oară de mers inapoi ca ma dureau.
Mi s-a spus ca trebuie puse coroane.
Pot cere banii inapoi sau ceva?
1650 degeaba. și ma și dor.
și acum alți bani pentru o lucrare ce trebuia făcută prima data

| Freya1 a răspuns (pentru valy69669):

Am mers cel mai probabil la un medic fara experienta sau sarlatan.
Înainte de a plomba o măsea trebuie sa i se scoată nervul ca sa nu mai ai problema cu ea.Intr-adevar o dată ce nervul unei măsele e scos acea măsea e ca si moartă cum se zice, dar macar nu mai ai dureri până o sa iti schimbi dinti la bătrânețe sau cand vei începe să ii pierzi.
Plombele cu timpul mai pot cădea chiar daca lucrarea e bunicică, cum de altfel se si invechiesc si la ceva timp trebuiesc schimbate.Dar sa ceri bani aia si sa nu iti iasa nici bine ce faci e șarlatanie curata.
Pentru o plomba parerea mea e ca nu ar avea de ce sa iti ia mai mult de 100 de lei, 120 fiind pandemiei si nah anestezie dar prețurile spuse de tine sunt exorbitante si exagerate. Daca ti-ar fi fost asa de distruse probabil medicul opta pentru inlocuirea lor nu pentru carpit.
Normal trebuie sa iti dea chitanța pentru ce face si nu stiu, dar probabil doar dacă depui plângere undeva mai poti sa iti recuperezi bani sau sa ti repare cum trebuie in bani aceia iar.Pacat ca acum vor fi cam distruse pentru încă o lucrare.
De durut pot sa te doara (cred, nu spus sigur), daca iti pune medicament sa iti omoare nervul nu sa ti-l scoată, dar nu stiu de ce te-ar chinui asa.

6 răspunsuri:
| StrongHeart a răspuns:

Plomba este chestia aia cu care iti inlocuieste dintele practic, obturatie este ce a zis Nat1, un proces de curatare a unuia sau a mai multor canale.