| numesiprenume0 a întrebat:

Care sunt cele mai eficace metode de a stimula activitatea creierului? Cum imi pot antrena neuronii? Ofer funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Cu ce te ocupi, câți ani ai, ce interese ai, spune-ne să spunem și noi ceva

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Neuronii direct nu îi poți antrena.
Activitatea de zi cu zi stimulează creierul dacă nu este monotonă.
Astfel orice înveți nou, din orice domeniu, stimulează creierul. Și mișcări ale corpului, dans, etc.
Eu îți mai dau o sugestie pe care lumea nu o prea știe.
Aria motorie din creier legată de mână, de palmă, de mișcarea degetelor, este mai mare în creier decât aria pentru toți ceilalți mușchi. Așa că dacă ai probleme la un anumit moment, și vrei să ai creierul mai stimulat, să fii mai alert, mai treaz, mai deștept, dacă situația în care te afli necesită asta, freacă mâinile una de alta, mișcă degetele fă-le un mic masaj.

| CleanHeart a răspuns:

Citește, baga-te in cat mai multe activități, învață lucruri noi etc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Puțina cafea bună, Mâncare gătită, să citești mult/pe zi și când spun mult mă refer să citești foarte mult

| Teo29 a răspuns:

Invata mereu ceva nou, poezii sau texte pe de rost. Fa exercitii matematice mai complexe, memoreaza cat poti de mult.

Astfel iti dezvolti memoria, evita alcoolul in exces ca afecteaza activitatea neuronala pe termen lung.

| christine99 a răspuns:

Invatarea unei limbi straine sau probleme de matematica/logica. Gasesti si aplicatii pentru smartphone sah sau puzzle.

| George1337 a răspuns:

Alcoolul. Crede-ma.

| StoianMario1990 a răspuns:

Cea mai eficienta metoda este sa inveti ceva nou.Asta pune creierul la munca. Poti invata o limba straina, sa inveti sa conduduci sau orice care este nou si are un nivel mediu sau mare de dificultate.O alta metoda ar fi antrenamentul zilnic al creierului prin aplicatii de exercitii pentru creier, puzzle-uri, cititul sau cartile cu exercitii care iti stimuleaza logica.