| CorleoneGyovanny a întrebat:

Salut
Care sunt simptomele unui ficat bolnav, ficatul doare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| AmandinaDragan a răspuns:

Nu, ficatul nu doare.

| Parakeets a răspuns:

Nu, nu doare. Dar poate da niște simptome în funcție de cât de afectat este.
Poți să te simți apatic, letargic, chiar obosit fără motiv. Vezi că se spune chiar că dacă ai un ficat gras sau steatozic, e nevoie să te odihnești chiar foarte mult, deoarece oboseala, privarea organismului de somn, îl va afecta și mai mult. De asemenea dacă este deja avariat se recomandă să ai un stil de viață/dietă forever. Doctorii chiar nu recomandă efortul intens precum cardio pentru ficat avariat. Ci doar slăbit prin mâncare slim și mișcare zi de zi, precum mers și o bicicletă sau o bandă, dar fără mișcări intense și bruște. Și odihnă apoi. happy

| mi25 a răspuns (pentru Parakeets):

Ficatul afectat doare.

| Parakeets a răspuns (pentru mi25):

Eu știu că nu doare. Dar nu pot spune nici că știu prea multe despre biologie/medicină. Însă de steatoză hepatică sufăr, așa că mă documentez și eu.

| Stefan927 a răspuns:

Din cate stiu, ficatul nu doare. Daca simti dureri in partea dreapta sub coaste ar putea fi si de la fiere, dar cel mai indicat ar fi sa mergi la un doctor sa iti faca niste analize.

| Rilfi a răspuns:

Principalele simptome sunt lipsa apetitului, stari de greata, slabiciune, durere in partea dreapta a abdomenului sau chiar febra.