| AndreySebY123 a întrebat:

Salut! Cat timp poate tine o plomba? Dacă ma spal pe dinți cu apa de gura și folosesc ata dentara pot face carie între plomba si dinte?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| J0B0MAT a răspuns:

În medie vreo 5 ani, dar se poate și mai mult. Eu am o plomba de vreo 10 ani.
Da, se pot face carii. O igienă bună ar trebui teoretic să reducă apariția cariilor.

| CatalinLaurentiu02 a răspuns:

Din câte știu depinde de tipul plombei
Au fost persoane la care după câteva luni le-a și căzut plomba
Pe alte persoane le-a ținut ani de zile
Spălatul pe dinti cât și apa de gura conțin fluor ( nu toate Pastele) care ajuta la întărirea smaltului și la prevenirea cariilor
Recomand parodontax cu fluor și orice apă de gura, bineînțeles și ața dentară
Important e sa nu mănânci foarte tare cu plombele gen sa rozi pe un os crud? ori sa spargi des alune