| LikeNike a întrebat:

Salut, ce bautura alcoolica poate sa bea cineva hipertensiv?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mastadont a răspuns:

Vinul nu e bun, crește tensiunea. O țuică e perfectă, ajută la scăderea tensiunii. însă doar 50 ml nu mai mult.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

30-40 de mililitri de tarie, dar ocazional (de maxim 10 ori pe an)

| darrio2007 a răspuns:

De preferat deloc. Mai ales pe caldurile astea.

| Donsavas a răspuns:

Bauturi non alcoolice.

| alina2k18 a răspuns:

Ceva vin bun - 100 ml, de 2-3 ori/sapt, dar cu minim 3 ore inainte de a lua medicatia.