| FaNtA11 a întrebat:

Salut, ce efecte pot aparea la maturitate dintr-o copilarie nu tocmai ok, ma refer ca de mic am fost crescut in tipete si in batai, taicamiu e un alcoilic, nu a existat seara in care sa nu vina beat acasa si sa inceapa sa o injure si sa dea in maicamea fara motiv doar ca asa ii venea lui, cateodata se descarca si pe mine si pe fratimiu, am mai pus o intrebare legata de "insomnia" pe care o am si am primit un raspuns cum ca ar fi si din cauza psihicului. Am 16 ani si ma enervez foarte repede, incep sa dau in lucruri si sa ma descarc pe chestii, m-am luat si la bataie de cateva ori cu el, cu ce ar putea agrava chestiile astea in viitor? Cu ce mi-ar putea deregla comportamentul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| lilianaadelina a răspuns:

Salut.
Clar,mediul de viata in care ai trait si crescut poate afecta comportamentul pe viitor, dar cu putina autoeducatie, totul va fi ok.
Trebuie doar sa ai in minte ideea ca tu nu trebuie sa faci ce a facut tatal tau decat sa regreti.

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ai putea deveni un serial killer

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!