| 123456789qwertuiop a întrebat:

Salut.ce este anxietatea sociala, fobia sociala? ma refer la simptome.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| danutzu96 a răspuns:

Gasite pe un site :
Frica intensă de a fi în preajma unor persoane pe care nu le cunoşti
Frica de situaţii în care poţi fi analizat şi judecat
Îngrijorarea că te-ai putea face de râs sau ai putea fi umilit în public
Teama că alţii s-ar putea să observe că eşti anxios
Afectarea activităţilor zilnice, munca, şcoala sau alte activităţi
Evitarea anumitor situaţii din cauza fricii de a nu te face de ruşine
Evitarea acelor situaţii în care ai putea fi în centrul atenţiei
Evitarea contactului vizual cu alte persoane

Semnele şi simptomele fizice pot fi:
Înroşirea feţei
Transpiraţie exagerată
Tremurături sau frisoane,
Greaţă, diaree sau alte probleme cu stomacul
Dificultate în a vorbi, voce tremurată
Tensiune musculară
Palpitaţii, bătăi puternice şi/sau accelerate ale inimii, Mâini reci şi umede
Senzaţia de gură uscată

| BlackAndWhite1 a răspuns:

Inseamna frica de a iesi in lume, de a stabili relatii cu oamenii.