| Tourniquet a întrebat:

Ce faceti? :]. Eu sunt racita si vreau sa scap pana joi de aceasta raceala deoarece joi am banchetul si nu vreau sa imi suflu nasu pe acolo si chestii din astea. Incerc sa beau o jumatate de lamaie stoarsa cu o lingurita de lamaie, beau foarte mult cai si mananc supa. Mai iau si cate un Paracetamol. Dar... eu iau antibioticul Algocalmin deoarece mie orice raceala nu imi trece fara sa iau Algocalim. Nu stiu de ce. straight face Doctora a zis acum cateva luni cand am fost racita sa nu mai iau algocalmin, dar in zadar. Raceala nu-mi trecuse si cand am luat Algocalmin peste cateva zile eram ca noua.
Puteti sa-mi ziceti remedii mai naturiste impotriva racelii? Ca nu stiu ce sa ma mai fac. Bag in mine pastile... straight face.
Multumesc. Pa, pa happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Se tratează cu antivirale nu cu antibiotic a a ta răceală.
Algocalminul se administrează cu scopul de a calma și a scădea temperatura.
Echinacea, spirulină, imunostimulator.
Pa, pa.

Abh
| Abh a răspuns:

Algocalminul nu este antibiotic, este antialgic, adica reduce durerea. Eu iti recomand Fervex pentru adulti, sunt plicuri care se dizolva in ceai, contin Paracetamol, Vitamina C si Efedrina care desfunda nasul.

| Tourniquet explică:

Pardon, Augumentin laughing

| Vizitiul a răspuns:

Inghite un pahar de vin fiert cu piper, pe urma te bagi la somn, cand te trezesti o sa fi ca noua. In prealabil poti face o inhalatie cu ceai de musetel sau menta.

| Alex_2741 a răspuns:

Fa o inhalatie de apa fiarta cu sare mare in ea happy pai ia un paracetamol sau algocalmin te bagi in pat sub plapuma sau patura si te pui pe somn happy e important sa ai ceva si pe cap happy ca sa transpiri la greu sa iasa toata raceala din tine happy intr-o zi 2 esti ca noua happy.

| Roberta00 a răspuns:

Ia si uh de la farmacie Klacid si Coldrex ca st bune si costa putin aproximativ 10-15 lei pentru 3 zile si o sa-ti treaca!
Multa Sanatate!love struck

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

si uh Klacid si Coldrex ca st foare bune

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai ia te rog o lingurita de lamuie...

| Smoke_7892 a răspuns:

Mie imi trece imediat raceala cu un plic de theraflu! incearca poate functioneaza si la tine!

| andreea8pogner a răspuns:

Poti sa bei un pahar mic cu palinca si putin piper an palinca mie mi-a trecut asa si daca vrei sunt la farmacie COLDREX MaxGrip Lemon ´plus vitamina c e foarte bun sincer ati zic ati trece an doua zile dupa coldrex si e ceai. sper sa te ajute. pa