| Junseng a întrebat:

Ce părere aveți despre circumcizia la bărbați la o vârstă mai înaintată? Păreri pro, păreri contra, păreri per ansamblu, păreri personale.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| jj7700 a răspuns:

Eu am facut circumcizia la 21 de ani din motive mai mult estetice/personale. Nu aveam nicio problema medicala care sa necesite circumcizie, dar mereu m-a intrigat ideea si pana la urma mi-am luat inima in dinti. Personal, sunt foarte multumit de rezultat. Din experienta mea, as zice:

Pro:
- Esti mai curat. Chiar si cu dus de doua ori pe zi, preputul mentine un mediu umed in zona glandului ce capata miros specific la nici o ora dupa dus. In urma circumciziei, glandul ramane uscat mai mult si acel miros dispare, chiar si dupa o zi lunga fara dus. Ca plus in cazul relatiei mele, prietena este mult mai dornica sa imi faca oral spontan, fara sa fie absolut obligatoru dus in prealabil.
- Capeti mai mult control in timpul sexului. Fiind permament expus, glandul se desensibilizeaza usor, dar numai la atingeri fine/usoare. Ceea ce inseamna ca fluxul de senzatii din timpul penetrarii e mai constant. Sexul nu e mai putin placut, astea sunt aiureli ale unora care vorbesc in nestiinta de cauza. Da, finalizarea vine mai greu, dar te poti mentine mai mult intr-un platou inalt de stimulare. Altfel spus, pre circumcizie excitarea mea sarea sa zicem de la 60-70% mult mai usor catre 100% si climax. Dupa circumcizie, mi-e mai usor sa stau la 80-90% suficienta vreme inainte sa urc spre climax, ceea ce face sexul mai placut pentru mine si partenera.
- Chestia asta depinde de anatomia fiecaruia, dar in cazul meu, prin extirparea frenului (ata) impreuna cu preputul, zona care era inainte acoperita de ata acum e foarte sensibila si placuta la atingere, in vreme ce inainte era destul de inerta. Din ce inteleg, zona e puternic inervata si indepartarea atei faciliteaza stimularea ei.
- Chestiuni minore pe care nu le luasem in seama initial, dar in general e mai comod. Nu mai ai de decalotat cand faci dus. Cand urinezi, jetul e mai previzibil, ca nu mai exista riscul sa nu o fi decalotat suficient si sa sara peste tot. Iti poti pune prezervativul mai usor, chiar cu o mana, ca nu trebuie sa tragi de preput in jos. Prezervativul sta mai bine in loc, ca nu mai exista miscarea du-te/vino a preputului in timpul penetrarii.
- Elimini riscul de fimoza si scade riscul (mic cum e) de infectii urinare si ale penisului.

Contra:
- Stai pe bara o luna dupa operatie, fara sex sau laba.
- Laba e un pic mai dificila ca inainte ca nu mai ai preputul pe care sa il misti in sus si jos pe penis. Te vei obisnui sa te faci direct peste gland, dar trebuie sa ai grija sa nu strangi prea tare. Alternativ, poti folosi lubrifiant.
- Ai nevoie de un pic mai multa stimulare sa termini. Pentru mine asta e un plus, ca rezist mai mult si in general sexul in sine e mai placut (vezi mai sus), dar daca ai chef de una foarte scurta, te vei gasi penetrand ceva mai tare ca sa iti dai drumul repede.
- In Romania majoritatea fetelor nu stiu sa manevreze un penis circumcis. Va trebui sa le explici probabil ce iti place si ce nu, dar invata repede.
- Daca faci plaja nud, pielea de pe gland e foarte sensibila si trebuie folosita multa crema de soare aplicata des.

Puncte subiective:
- Personal, arata mai bine circumcisa. Parca e mai masculina, mai cizelata fara varful ala zbarcit de preput atarnand cand e flasca.
- Esti minoritar in Romania daca esti circumcis si fetelor li se pare mai interesant/special penisul tau asa.
- Desi e putin probabil sa le pese, fetele pe care le cunosc si carora le pasa de circumcis vs necircumcis, prefera in proportie majoritara pensiul circumcis, daca au avut parte de el.

| Junseng explică (pentru jj7700):

Mulțumesc pentru răspuns!

6 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Din moment ce nu aduce beneficii.
În cazul în care persoana în cauză are probleme medicale din cauza prepuțului, infecții, recalotare, etc., Ok.
În cazul în care persoana în cauză trece la o religie care îi impune, ok.
Dar altfel.

Răspuns utilizator avertizat
| edit28 a răspuns:

Pro doar in cazuri strict medicale care nu pot fi rezolvate altfel

| iChristiaN47 a răspuns:

Circumcizia la bărbaţi este recomandată doar în scop medical în cazul în care există o infecţie, ruptură ş.a.m.d.

Circumcizia nu aduce întocmai un număr de beneficii, ba mai aduce şi un surplus negativ din punct de vedere estetic.