| MrMouse44 a întrebat:

Ce probleme pot aparea la schimbarea vocii la baieti de ex am un prieten de 14 ani deci care este in etapa in care i se schimba vocea dar lui nu prea i se schimba are o voce mai ragusita si subtirica,ajutor, ce poate avea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| BotezanDaniel a răspuns:

Buna! Cand organismul trece prin perioada pubertatii, laringele creste mai mare si mai gros.

Laringele este situat la nivelul gatului si joaca un rol major in crearea sunetelor vocale. Doi muschi, numiti si corzi vocale, sunt intinsi pe laringe si sunt asemanatoari unor benzi de cauciuc.

Atunci cand o persoana vorbeste, aerul este eliberat din plamani fapt ce duce la vibratia corzilor vocale, care la randul lor, produc suntele vocii. Tonalitatea sau intensitatea vocii este controlata de gradul de incordare al corzilor vocale in momentul in care sunt atinse de aerul din plamani.

Inainte ca un baiat sa atinga pubertatea, laringele si corzile sale vocale sunt mici si subtiri. De aceea, tonalitatea vocii este mai inalta decat cea a unui adult. In etapa pubertatii si dupa aceea, baiatul va avea vocea mai groasa, mai profunda ca urmare a faptului ca laringele se mareste, iar corzile sale vocale trec printr-un proces de ingrosare.

In plus, oasele faciale se vor dezvolta. Cavitatile din sinusuri se maresc, nasul si spatiul din spatele gatului cresc, creand mai mult loc in zona fetei, ceea ce duce la marirea spatiului de rezonanta.

In timp ce corpul baiatului se adapteaza la aceste modificari, anumite sunete ale vocii pot fi deranjante. Acest proces dureaza doar cateva luni.

| BogdanDavidZ a răspuns:

Daca are vocea ragusita probabil i se va schimba, poate doar sa astepte, daca va avea vocea subtire inseamna ca asa e el, nu are nimic, asa e felul lui

| Bogdiy14 a răspuns:

Semnele sunt clare! O sa ramana mut!