| adrianamaria19481294 a întrebat:

Salut! Ce se intampla daca mănânci o data pe zi? Eu una am început de vreo 4-5 luni cred să mănânc foarte putin, iar acum de vreo 2-3 săptămâni mănânc o data pe zi, se poate întâmpla ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Si eu mancam odata pe zi si nu era nici o problema atat timp cat nu iti e foame si nu mananci.
Daca iti e foame si nu mananci e nasol, ca poti avea probleme cu stomacul.

Doar sa ai nutrientii necesari, proteine, vitamine, minerale, calciu.
F bine ca mananci putin, mai dai jos din Kg si ai loc in caz ca te ingrasi sa pui ceva kg.

| adrianamaria19481294 explică (pentru Mosotti):

Adevărul e ca cred ca am vreo 50-55kg, dar gen vreau sa mai slăbesc, dar dacă totuși nu se întâmplă nimic, o sa continui să mănânc o data pe zi happy

| Mosotti a răspuns (pentru adrianamaria19481294):

Pai cum 50-55?! Pune-te pe cantar dimineata pe nemancate, nebauta, dupa toaleta si vezi cat ai.
ca e una 50, alta 55.

Si saptamanal te cantaresti si vezi progresul.

| LPCTSTR a răspuns:

De vreme ce auzi la televizor "pentru o viata sănătoasă respectați mesele principale ale zilei", este evident ca dupa studii si biologie iti asiguri necesarul alimentar in 3 mese, nu una.
Ce se intampla depinde de cat mananci sau, mai rau, cat nu mananci. Pe langa deficitul caloric, apare deficitul de minerale si compusi pe care corpul nu ii produce singur si care sunt recomandabili a fi administrati in cadrul celor 3 mese si nu intr-una singura. De exemplu la micul dejun cereale, la pranz o masa bazata pe carne si la cina bazata pe legume, te asiguri astfel ca obtii necesarul fara compromisuri.
Daca trecem la efectele adverse, enumeram intregul catalog asociat malnutritiei si deficientelor, deci nu e bine, clar nu e sanatos, iar daca ajungi sa te infometezi pe durate lungi de timp corpul se adapteaza [se descurca cu ce are, cu regimul nesanatos] si cand ajungi sa cedezi psihic [unele ambitii sunt prostesti], te vei ingrasa pentru ca ti-ai obisnuit corpul sa primeasca foarte putin pe zi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca mananci o data pe zi si iti iei toti nutrientii necesari la acea masa nu e o problema.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se întâmplă nimic că nu asta contează, ci să îți asiguri necesarul zilnic.

| MotoBlitz a răspuns:

Îți recomand să ți cont cont de cele 3 mese ale zilei! Cunosc foarte multe persoane care din cauza ca mâncau o masa pe zi au suferit de ulcer gastric (perforarea stomacului pe interior care se rezolvă doar prin coasere!), Anemie, leșin etc. Nu vreau sa te sperii, dar trebuie sa mănânci de trei ori pe zi oricât de puțin ai mânca. Plus ca poți sa ai rezistență scăzută la virusuri, răceli, vedere încețoșată, oboseală și rezistență scăzută. Sper ca o sa ți cont de aceste lucruri fiindcă sunt spuse din proprie experiență. Îți doresc multă sănătate și poftă bună! happy