| Andreeaioan115 a întrebat:

Salut ce trebuie sa fac ca sa nu imi mai cada parul din cap? Din ce motive imi cade? Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Caderea parului poate avea o multime de cauze, atat interne, cat si externe.
In primul rand, trebuie sa folosesti un sampon cat mai natural (gasesti la plafar), sa folosesti masti de par.
In al doilea rand, caderea parului poate fi cauzata de un deficit de vitamine, asadar ar trebui sa ai grija sa iei vitaminele necesare. Siliciul organic este foarte bun pentru par (il gasesti sub forme de capsule sau in tinctura de coada-calului, pe careo poti folosi si intern si extern).
De asemenea, si stresul poate cauza caderea parului.
In orice caz, caderea parului este si un lucru normal, pentru ca se regenereaza. Este ingrijorator atunci cand cade intr-o cantitate foarte mare.

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nici un sampon nu va impiedica asta, ca asa e scris in codul tau genetic sau a unor factori interni, alimentatie proasta, boala, menstruatie etc

| Andreeaioan115 explică (pentru RAY):

Mananc destul de multe fructe nu am nicio boala si factori interni si nici menstruatie

| RAY a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Atunci e genetic, nu ai ce face, du-te si fa analizele de sange toate

| anonimg a răspuns:

Stresul este de vina. Pe langa sampoanele recomandate, este important ca sa nu mai te stresezi absolut deloc. Daca stresul ne-ar rezolva problemele as mai zice; dar daca nici nu ni le rezolva, atunci de sa ne mai stresam?

| Andreeaioan115 explică (pentru anonimg):

Dar cu timpul va trece de la sine caderea parului?

| minrest a răspuns (pentru anonimg):

Esti sigur, mai mormant varuit, ca fetei asteia care nu mananca ii cade parul de la stres, sau raspunzi fara nici o responsabilitate, fara sa-ti pese cat rau faci?

| anonimg a răspuns (pentru minrest):

Este adevarat in tot ce ai scris: si ca sunt mormânt văruit si ca nu am menționat de lipsa de vitamine si minerale. In privinta asta ai primit răspuns. La prima partea de început nu am un răspuns. ^_^

| anonimg a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Da, va trece de la sine, doar atunci când vei alunga grijile si îngrijorările din inima ta.
Totul este o reactie chimică care se produce la nivelul scalpului si care afectează radacina firului de par. Cum se produce aceasta, nu stiu cum. O spun din proprie experiență, si nu sunt singurul care observă asta. Si medicul iti va spune același lucru, pe lângă lipsa de vitamine si minerale.
Noi nu trebuie să ne îngrijorăm de nimic; nu trebuie să privim nici cu teamă viitorul apropiat sau cel îndepărtat. Dacă ne vom pune încrederea in Tatăl nostru ceresc, daca vom crede ca în purtarea Lui de grijă, atunci inimile noastre vor fi liniștite. Nu este doar dorința lui Dumnezeu de a ne încrede în El, ci este si o nevoie a noastră. Este privilegiul nostru, si trebuie să ne bucuram ca avem in cine sa ne punem încrederea; ca nu trecem singuri prin greutatile vieții.

Nu doar ca vei fi plină de pace; dar încrederea în Dumnezeu ne va feri si ne va vindeca multe probleme de sănătate fizice si de suflet.

| minrest a răspuns (pentru anonimg):

Daca o persoana nu mananca si ii cade parul, ii cade din cauza stresului? Tu asta ai afirmat, incurajand-o sa nu manace in continuare.

| anonimg a răspuns:

Încearcă asta: http://www.livehairserum.ro/
Am găsit pe TPU.

Te rog insistent sa nu îmi dai funda. Anngela o merită.
Mulțumesc.

| minrest a răspuns (pentru anonimg):

Holistic, din urzica, pentru o persoana care nu manaca. Cata inconstienta.

| anonimg a răspuns (pentru minrest):

Andreea nu a menționat că nu mănâncă; cel puțin aici.

| minrest a răspuns (pentru anonimg):

Si intr-o chestiune atat de importanta nu poti sa te uiti si tu la celelalte intrebari? Cum vrei sa iti spuna ca nu mananca, cand ea isi cauta scuze tocmai ca sa nu manance? ''Deci aninimg stie ca e de la stress, nu are legatura cu faptul ca nu mananc. Imi garanteaza el ca imi va trece''. Anorexia este anomalie psihica serioasa. Stii principiul de baza al medicinei: Primus non nocere. Asigura-te intai ca nu faci mai rau.

| minrest a răspuns:

Sa mananci suficient.

| Anngela a răspuns:

Iti cade parul din cauza stresului. Foloseste sampon pentru caderea parului care il regenereaza. ( gen pantene pro v )
Tratamentele chimice sau termice, carentele in alimentatie si dezechilibrele hormonale sunt principalele motive pentru care podoaba ta capilara are de suferit. Pe langa acestea, insa, pot interveni unele afectiuni dermatologice, cum ar fi dermatita seboreica. Daca vrei ca densitatea firelor tale sa revina la nivelul normal, incearca un tratament cu un sampon impotriva caderii parului.

1. Sampon impotriva caderii parului Revalid

Combinatia de panthenol (provitamina B5), ovaz si alantoina din acest produs este menita sa iti intareasca structura firului de par si, in acelasi timp, sa iti ingrijeasca scalpul.
Daca parul tau a fost supus unor tratamente chimice precum vopsitul sau decolorarea, Revalid te va ajuta sa iti pastrezi parul sanatos si sa scapi de problema caderii parului.
Daca vrei ca efectele sa fie vizibile, in prima jumatate de luna de utilizare trebuie sa il folosesti de minim doua ori pe saptamana.
De asemenea, pentru ca efectul sa fie cel scontat, foloseste concomitent balsamul Revalid.
Revalid - 35 ron

2. Sampon impotriva caderii parului Gerovital

Daca vrei sa rezolvi problema caderii parului si in acelasi timp sa reduci secretia de sebum, incearca samponul Gerovital. Acesta are la baza o serie de complexe bioactive, care au rolul de a intari firul de par si de a stimula cresterea sa.
Daca vrei sa ai parte de rezultate bune, trebuie sa iti masezi scalpul prin miscari circulare atunci cand aplici acest sampon, pentru a reactiva circulatia sangelui prin vasele capilare ale scalpului.
Dupa utilizarea acestui sampon aplica serul anticadere Gerovital si maseaza scalpul timp de doua minute.
Samponul Gerovital trebuie folosit de minimum doua ori pe saptamana.

Gerovital - 12 ron

3. Sampon anti caderea parului Vichy Dercos Aminexil

Samponul Vichy Dercos stopeaza caderea parului gratie moleculei de Aminexil cu care este imbogatit. Aceasta impiedica rigidizarea colagenului din firul de par, in timp ce vitaminele PP, B5 si B6 asigura hranirea acestuia.
Daca vrei sa ai parte de rezultate foarte bune, incearca si folosirea unui ser din aceeasi gama.

Vichy Dercos Aminexil

4. Sampon anti-cadere Foltène

Acest produs este destinat persoanelor care se confrunta atat cu caderea parului, cat si cu o textura subtiata a acestuia, din diverse motive, incepand cu cele legate de tratamentele chimice si terminand cu cele care au la baza anumite carente din organism.

Daca doresti sa folosesti un sampon lipsit de adaosuri daunatoare precum sulfatii si parabenii, acesta este cel potrivit. Trebuie sa stii ca el contine extract de ginseng, care iti energizeaza firul de par, precum si un ingredient special, Tricalgoxyl, care are rolul de a-l fortifica.
Foltène