| PC_Andrey_1970 a întrebat:

Cei ce aveți miopie, câte dioptrii aveți?
Vă descurcați și fără ochelari sau nu prea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

ma descurc si fara ochelari daca nu mai pui sa citesc ceva la distanta sau sa recunosc fete

| DovleacTurbat a răspuns (pentru suntserios):

rolling on the floor Gen, cine dracu m-a salutat din partea opusa? laughing

| suntserios a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Fix, la piscina eram asa bucuros ca am vazut o femeie fara sutien in capatul celalalt al piscinei... doar ca era un barbat

| PC_Andrey_1970 explică (pentru suntserios):

LOL laughing De la cat porti ochelari? Ce dioptrii ai avut la prima pereche? Acum cati ani ai?

| suntserios a răspuns (pentru PC_Andrey_1970):

Pot de la 17-18 ani ochelari. Am inceput cu 0.5 si 0.75 si au crescut in vreo 10 ani pana la valorile de mai sus

| DovleacTurbat a răspuns (pentru suntserios):

rolling on the floor. Rau, de ce nu incerci cu exercitii oculare?

| suntserios a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Cat pot sa ajute?

| PC_Andrey_1970 explică (pentru suntserios):

Interesant! Am si eu nevoie sa te mai intreb cateva chestii :

1) La tine miopie e eriditara(de la cine din familie) sau de la citit/calculator/telefon?
2)Ai purtat ochelarii mereu tot timpul sau din cand in cand?

| suntserios a răspuns (pentru PC_Andrey_1970):

Nu cred ca e eraditara, ai mei nu au avut niciodata nevoie de ochelari la distanta
in schimb petrec si 16 ore in fata calculatorului

din ziua in care i am luat nu i am mai dat jos

| DovleacTurbat a răspuns (pentru suntserios):

Din cate citisam eu, efectuate zilnic plus alimentatie sanatoasa si sport iti imbunatatesc vederea. Sunt practicate de foarte mult timp, imi scapa numele doctorului sau primului om care a facut treaba asta nu mai stiu sigur, dar scrie si pe wiki.